Mestarien Liiga 2026-27 | Sarjataulukko, otteluohjelma ja Vedonlyönti

Päivitetty: 06.10.2026

Mestarien Liiga 2026–27 kokoaa jälleen Euroopan parhaat jalkapalloseurat yhteen. Kyseessä on seurajalkapallon arvostetuin kilpailu, jossa Euroopan huippujoukkueet taistelevat paikasta finaaliin ja lopulta Euroopan mestaruudesta.

Kauden 2026–27 Mestarien Liiga on kilpailun historian 72. kausi ja kolmas uudenlaisen liigavaiheen formaatilla. Varsinainen liigavaihe pelataan 36 joukkueen voimin, ja jokainen joukkue kohtaa kahdeksan eri vastustajaa. Kausi huipentuu Madridin Estadio Metropolitanolla pelattavaan finaalinn kesäkuun 5. päivä 2027.

Tältä sivulta löydät Mestarien Liigan sarjataulukon, otteluohjelman, vedonlyöntivihjeet, kauden tärkeimmät tiedot sekä televisiointitiedot. Sarjataulukko ja otteluohjelma päivittyvät kauden edetessä.

Mestarien Liiga vedonlyöntivihjeet

Mestarien Liiga on yksi maailman seuratuimmista ja eniten vedonlyöntivolyymia keräävistä jalkapallokilpailuista. Euroopan suurimmat seurat kohtaavat jo liigavaiheessa toisensa, mikä tarjoaa vedonlyöjille runsaasti kiinnostavia ottelukohteita koko kauden ajan.

Mestarien Liigan vedonlyönnissä kannattaa tarkastella esimerkiksi joukkueiden viimeaikaista virettä, kokoonpanoja, loukkaantumisia, koti- ja vierassuorituksia sekä joukkueiden otteluohjelmaa. Myös kansallisten sarjojen ja Mestarien Liigan välinen otteluruuhka voi vaikuttaa joukkueiden kokoonpanoihin ja suorituskykyyn.

Otteluiden 1X2-vedot ovat vain yksi vaihtoehto. Chämppärissä on tarjolla myös tasoitusvetoja, maalimäärävetoja, molemmat joukkueet tekevät maalin -kohteita, pelaajakohtaisia vetoja sekä live-vedonlyöntiä. Oman mausteensa soppaan tuo totta kai myös pitkäaikaset mestaruusvedot!

Mikäli olet aloitteleva vedonlyöjä, suosittelemme vihjeiden lisäksi tutustumaan Uhmapelaajien ilmaiseen jalkapallo vedonlyöntioppaaseen!

Mestarien Liiga sarjataulukko 2026-27

Mestarien Liigan sarjataulukko 2026–27 poikkeaa perinteisestä lohkovaiheen taulukosta. Kaikki 36 liigavaiheeseen osallistuvaa joukkuetta sijoitetaan samaan sarjataulukkoon, jossa joukkueet keräävät pisteitä kahdeksasta ottelustaan. Voitosta saa kolme pistettä ja tasapelistä yhden pisteen.

Jokainen joukkue pelaa kahdeksan ottelua kahdeksaa eri vastustajaa vastaan. Neljä ottelua pelataan kotikentällä ja neljä vieraskentällä. Vastustajat arvotaan neljästä arvontakorista siten, että jokainen joukkue kohtaa kaksi vastustajaa jokaisesta korista.

Sarjataulukon kahdeksan parasta joukkuetta etenevät suoraan neljännesvälierävaihetta edeltävään pudotuspelivaiheeseen eli Mestarien Liigan neljännesvälieriin. Sijoille 9–24 päätyvät joukkueet jatkavat kaksiosaiseen pudotuspelikarsintaan. Sijoille 25 tai sitä heikommin päätyneet joukkueet putoavat kilpailusta.

Mestarien Liigan sarjataulukko
#JoukkueOVTHMP
1Barcelona BAR22009-26
2Sporting CP SPO22005-16
3Arsenal ARS22004-06
4Bayern München BM21108-34
5Paris Saint-Germain FC PSG11006-13
6Como 1907 COM11004-13
7Manchester United FC MUN21014-23
8VfB Stuttgart STU11003-13
9Manchester City FC MCI11002-03
10Villarreal CF VIL21015-43
11Aston Villa AVL11003-23
11Real Betis Balompie BTB11003-23
13Atletico Madrid ATM21013-23
14Borussia Dortmund BVB11003-23
15Liverpool FC LIV11002-13
15Real Madrid MAD11002-13
17AEK11001-03
18Club Brugge BRU21016-63
19Lens RCL21013-43
20RB Leipzig RBL21012-43
21Sabah FC Masazir SBH21012-43
22AS Roma ROM10101-11
22FC Shakhtar Donetsk SHA10101-11
24Fenerbahce FEN10101-11
25PSV Eindhoven EIN20111-21
26Viking VFK20114-61
27LASK Linz LASK10010-10
28Inter Milano INT20024-60
29FC Porto POR10010-20
30SK Slavia Praha SPR20022-50
31Napoli NAP20021-40
32LOSC Lille LIL20022-60
33Feyenoord FEY10011-50
34Galatasaray SK GAL20022-70
35SK Slovan Bratislava SLO10011-60
36Bodö/Glimt BOG10010-50

Mestarien Liiga otteluohjelma 2026-27

Mestarien Liigan otteluohjelma 2026–27 sisältää kahdeksan liigavaiheen ottelupäivää sekä pudotuspelivaiheen. Liigavaihe alkoi 8. syyskuuta 2026 ja sen viimeiset ottelut pelataan 27. tammikuuta 2027. Viimeisellä ottelupäivällä kaikki 18 ottelua pelataan samanaikaisesti.

Liigavaiheen ottelupäivät ovat:

  • Ottelupäivä 1: 8.–10. syyskuuta 2026
  • Ottelupäivä 2: 13.–14. lokakuuta 2026
  • Ottelupäivä 3: 20.–21. lokakuuta 2026
  • Ottelupäivä 4: 3.–4. marraskuuta 2026
  • Ottelupäivä 5: 24.–25. marraskuuta 2026
  • Ottelupäivä 6: 8.–9. joulukuuta 2026
  • Ottelupäivä 7: 19.–20. tammikuuta 2027
  • Ottelupäivä 8: 27. tammikuuta 2027
Seuraavat ottelut
14.10.2026
KloOttelu
19:45FeyenoordFEY – Como 1907COM
19:45LASK LinzLASK – Liverpool FCLIV
22:00AS RomaROM – Real MadridMAD
22:00Aston VillaAVL – FenerbahceFEN
22:00FC Shakhtar DonetskSHA – AEK
22:00Bodö/GlimtBOG – Borussia DortmundBVB
22:00Manchester City FCMCI – Paris Saint-Germain FCPSG
22:00Real Betis BalompieBTB – FC PortoPOR
22:00SK Slovan BratislavaSLO – VfB StuttgartSTU
20.10.2026
KloOttelu
19:45FenerbahceFEN – SK Slavia PrahaSPR
19:45Sabah FC MasazirSBH – Borussia DortmundBVB
22:00AS RomaROM – SK Slovan BratislavaSLO
22:00FC PortoPOR – PSV EindhovenEIN
22:00Liverpool FCLIV – Villarreal CFVIL
22:00Manchester City FCMCI – AEK
22:00Paris Saint-Germain FCPSG – BarcelonaBAR
22:00NapoliNAP – Bodö/GlimtBOG
22:00VfB StuttgartSTU – Atletico MadridATM

Liigavaiheen jälkeen pelataan pudotuspelikarsinnat 16.–17. ja 23.–24. helmikuuta 2027. Neljännesvälierät pelataan 9.–10. ja 16.–17. maaliskuuta, puolivälierät 6.–7. ja 13.–14. huhtikuuta sekä välierät 27.–28. huhtikuuta ja 4.–5. toukokuuta. Finaali pelataan Madridissa 5. kesäkuuta 2027.

Otteluohjelman seuraaminen on tärkeää myös Mestarien Liigan vedonlyönnissä. Euroopan huippuseurat pelaavat samanaikaisesti kansallisia sarjoja ja muita kilpailuja, joten otteluruuhkat, rotaatio ja avainpelaajien poissaolot voivat vaikuttaa vedonlyöntikertoimiin huomattavan paljon.

Täysi otteluohjelma klikkaamalla tästä!

Mestarien Liiga kaudella 2026-27 info

Mestarien Liigan kausi 2026–27 on kilpailun 72. kausi ja kolmas uuden 36 joukkueen liigavaiheeseen perustuvan järjestelmän aikana. Kauden ensimmäiset karsintaottelut käynnistyivät jo heinäkuussa 2026, ja liigavaiheeseen selviytyi yhteensä 36 joukkuetta.

Kauden 2026–27 liigavaiheen joukkueet arvottiin 27. elokuuta Monacossa. Arvonta jakoi 36 joukkuetta neljään yhdeksän joukkueen koriin. Jokaiselle joukkueelle arvottiin kahdeksan eri vastustajaa.

Kauden huipennus nähdään Madridissa. Mestarien Liigan finaali pelataan Estadio Metropolitanolla lauantaina 5. kesäkuuta 2027.

Pelitapa (Lohkovaihe, pudotuspelit)

Mestarien Liigassa ei enää pelata vanhan mallin mukaista lohkovaihetta. Sen tilalla on 36 joukkueen liigavaihe, jossa kaikki joukkueet sijoitetaan samaan sarjataulukkoon.

Jokainen joukkue pelaa kahdeksan ottelua kahdeksaa eri vastustajaa vastaan. Otteluista neljä pelataan kotona ja neljä vieraissa. Joukkueet arvotaan vastustajiksi neljästä arvontakorista, ja jokaisesta korista tulee kaksi vastustajaa.

Liigavaiheen sijoitukset ratkaisevat jatkopaikat:

  • Sijat 1–8: suoraan neljännesvälieriin
  • Sijat 9–24: pudotuspelikarsintaan
  • Sijat 25–36: putoavat kilpailusta

Sijoille 9–24 päätyvät joukkueet pelaavat kaksiosaisen pudotuspelikarsinnan. Sijoille 9–16 sijoittuneet joukkueet ovat arvonnassa sijoitettuja ja kohtaavat lähtökohtaisesti sijoille 17–24 päätyneitä joukkueita. Kahdeksan pudotuspelikarsinnan voittajaa etenee 16 parhaan joukkoon.

Neljännesvälieristä lähtien kilpailu jatkuu perinteisenä pudotuspelinä aina välieriin ja finaaliin asti. Finaali pelataan yksiosaisena neutraalilla stadionilla Madridissa.

Mestarien Liiga 2026-27 televisiointi

Mestarien Liigan televisiointioikeudet Suomessa ovat kaudella 2026–27 MTV:llä. Kaikki Mestarien Liigan ottelut ovat katsottavissa suorina lähetyksinä MTV Katsomo -suoratoistopalvelussa ja Maikkarin maksukanavilla.

MTV Mestarien Liiga -lähetyksissä nähdään myös studio-ohjelmia ja asiantuntijoita. Studioisäntänä toimii Petri Pasanen ja asiantuntijoina muun muassa Mika Väyrynen, Juho Rantala ja Antti Niemi. Osa otteluista, mukaan lukien finaali, on katsottavissa myös MTV:n ilmaiskanavilla.

Mestarien Liigan Suomen televisiointioikeudet muuttuvat kauden 2026–27 jälkeen. Syksystä 2027 lähtien Mestarien Liiga siirtyy Suomessa Ruutu+ -palveluun, jonka sopimus kattaa neljä seuraavaa kautta.

Mestarien Liiga 2026-27 Vedonlyönti FAQ
Milloin Mestarien Liiga -kausi 2026-27 pelataan? arrow-icon
Kuinka monta joukkuetta pelaa Mestarien Liigan liigavaiheessa? arrow-icon
Onko Mestarien Liigassa enää lohkovaihetta? arrow-icon
Kuinka Mestarien Liigan liigavaihe toimii? arrow-icon
Mitä tapahtuu Mestarien Liigan liigavaiheen sijoille 25-36 päätyville joukkueille? arrow-icon
Mistä näkee Mestarien Liigan ottelut Suomessa kaudella 2026-27? arrow-icon
Milloin Mestarien Liigan finaali pelataan vuonna 2027? arrow-icon
Miten Mestarien Liigan vedonlyöntiä kannattaa lähestyä? arrow-icon
Milloin Mestarien Liigan televisiointioikeudet Suomessa vaihtuvat? arrow-icon
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta