G2:n mylly pyörii
Lauantai-ilta tarkoittaa, että League of Legendsin puolella pelataan LECin viikonlopun toinen kierros. Illan toiseksi viimeisessä ottelussa toisensa kohtaavat sarjakärki G2, jonka haastaa Excel Esports. Ottelu alkaa 21:00 aikataulun mukaisesti ja se on paras yhdestä (BO1) tuttuun LECin tyyliin.
G2 jatkoi voittojen tiellä perjantaina, kun Rogue oli täydellinen vastaantulija. Joukkueen roolivaihdos Capsin ja Perkzin välillä otti vähän aikaa totuttelulle, mutta palaset näyttävät loksahtaneen kohdalle ja joukkueella on jälleen varaa kokeilla myös muiden joukkueiden kesken vähemmässä suosiolla olevia pickejä kuten Talyah ADC:n paikalla. Joukkueen suurin uhka tällä hetkellä ovat he itse, kun joukkueella on taipumusta tietyin väliajoin sortua yksittäisessä pelissä ylimielisyyteen.
Vastustaja Excel on ikävässä tilanteessa, kun joukkue on jäämässä jälkeen viimeisestä playoff-paikasta ja vastaavasti takava olevat joukkueet ovat todella turvallisen marginaalin päässä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että joukkueen on otettava voittoja kärkipään joukkueista, koska tämän kauden LECin bottom 3 -jengi on ollut ilmainen pisteautomaatti lähes kaikille joukkueille. Valitettavasti G2:sta vastaan tämä tarkoittaa, että vastustajan pitäisi alisuorittaa ja pahasti, joten voittosarake joutuu odottamaan täydennyksiä viikon päähän.
G2:n domimanssin johdosta pelivalinnaksi otetaan tappojen tasoitusta, jolle tarjotaan hämmentävän alhaista linjaa verrattuna esim. eiliseen linjaan ja Roguen ja Excelin väliseen tasoeroon.