la 16.05. klo 21:00

G2 Esports - FaZe Clan

star-iconhalf-star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Nouseeko FaZe?

Lauantaina illasta jatketaan jälleen Euroopan Road to Rio turnausta, kun illalla pelataan häviäjien finaali, jonka voittaja pääsee haastamaan tanskalaisen Astraliksen turnauksen voitosta varsinaisessa finaalissa. Ottelussa toisensa kohtaavat G2 ja FaZe, kun joukkueet kohtasivat jo kertaalleen lohkovaiheessa. Ottelu alkaa 21:00 ja se on totuttuun tyyliin paras kolmesta (BO3).

G2 otti toisen peräkkäisen 2-1 voittonsa, kun joukkue teki näyttävän nousun ratkaisevassa kolmannessa kartassa Dust2:ssa, kun varsinkin nexa esiintyi vahvasti ottelusarjan päättäneessä karttapuoliskossa. G2 oli tilastojen valossa edellä koko ottelusarjan vastustajaansa, jonka tähtipelaaja ZywOo oli poikkeuksellisen hiljainen kokonaisuutena, kun kennyS onnistui pitämään viime vuoden parhaan pelaajan aisoissa. Myös G2 on ollut valitettavan paljon samojen pelaajien varassa, mutta joukkueen osalta voidaan puhua monikosta, kun Vitalityn kohdalla kyseessä oli saman pelaajan hartiat ottelusta toiseen.

TALLETA 20€ - SAAT 250 ILMAISKIERROSTA!

Uudet Uhmapelaajat pääsevät aloittamaan slottien rullaamisen 250 Reactoonz ilmaiskierroksella – talleta vain 20€ ja laita rulla kuumaksi🤘

PELAA TÄSTÄ

FaZe kärsi turnauksen avaustappion ylemmän kaavion finaalissa Astralista vastaan, kun ennakkosuosikki vei ottelun suoraan kahdessa kartassa. Kansainvälinen kokoonpano onnistui vielä sinnittelemään double digiteille ensimmäisessä kartassa, mutta Astraliksen oma karttavalinta Inferno oli tanskalaisten yksipuolinen esitys. FaZe hävisi joukkueena kaikissa tärkeissä pelin osa-alueissa ja broky tai coldzera eivät saaneet samanlaisia pelin alkuja, kuin joukkue tottui näkemään lohkovaiheessa.

Karttojen osalta bannit ovat jälleen tutut, kun G2 poistaa Overpassin ja Faze poistaa Vertigon, joka on samalla myös G2:n vahva kartta. Tämä jättää auki jälleen FaZelle sen parhaan kartan Miragen, jonka joukkue haluaa itselleen vaikka edellisessä kohtaamisessa ratkaisu löydettiin vasta jatkoajan kautta. G2 taas arpoo omaa karttavalintaansa Dust2:n ja Infernon välillä, kun FaZen vahva CT-puoli Infernossa on uhkakuva G2:lle. Karttojen osalta voidaan todeta, että G2 ei saa vastaavaa etua omaan karttaansa kuin FaZe Miragessa. Pelaajatasolla etu on myös FaZella, kun broky, coldzera ja Niko muodostavat kolmikon, johon G2:lla ei ole heittää täysin yhtä kovaa kolmikkoa haastamaan. Suurin ratkaisu tulee support-pelaajien puolelta, kun varsinkin olofmeister on pelannut heikosti läpi turnauksen FaZen voittokulusta huolimatta, ja G2:n tarvitsee hyödyntää tämä, mikäli joukkue mielii voittaa.

Pelivalinnat otteluun pelataan FaZen kautta, kun lapulle poimitaan sekä FaZen omaa karttaa että koko ottelun voittoa. Joukkueiden edellinen kohtaaminen oli pelillisesti vahvempi esitys FaZelta ja G2:n kaksikon JaCkzin ja AmaNEkin ailahtevat otteet ovat vielä suurempi miinus joukkueelle kuin alavireinen olof FaZelle. FaZe saa suuren edun varsinkin omaan karttaansa ja yksikään banneista selviävä kartta ei suosi selkeästi ranskalaisia.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta