Uudet Uhmapelaajat pääsevät aloittamaan slottien rullaamisen 250 Reactoonz ilmaiskierroksella – talleta vain 20€ ja laita rulla kuumaksi🤘
VPS:lle on tarjolla maalintekoharjoitukset – SJK:n kakkosjoukkue on turisti Ykkösessä!
VPS taipui edellisellä kierroksella kovan taistelun jälkeen Oulussa. Joukkue ei pystynyt kovassa otteluruuhkassaan harjoittamaan juurikaan rotaatiota, mikä lopulta vaikutti merkittävästi ottelun kulkuun. Seuraavassa kamppailussa VPS:n pistesarakkeeseen pitäisi kuitenkin olla helpotusta, sillä nuori ja taisteleva, mutta samalla heikko ja kokematon SJK Akatemia on melkoisena turistina Ykkösessä tällä hetkellä.
VPS putosi Veikkausliigasta, menetti tukun parhaista pelaajistaan ja joutuu nyt talouskurimuksenkin keskellä hakemaan uusia uria Ykkösessä. Edellinen kausi oli vaasalaisille totaalinen farssi, mutta toiseksi korkeimmalla sarjatasolla sille on luvassa myös onnistumisia. Kausi on lähtenyt hieman yskähdellen liikkeelle, vaikka ei tosin käy kateeksi VPS:n tiukkaa otteluohjelmaa.
Joukkue pelasi 11., 15. ja viimeisimpänä 18. elokuuta sarjapelejä vaihtelevalla menestyksellä. Lopulta ehkä tasoltaan kaikkein kovin vastustaja AC Oulu oli parempi edelliskamppailussa, kun VPS:ää alkoi jo hieman väsymyskin vaivata. MYPAa ja MuSaa vastaan joukkue kuitenkin onnistui kelvollisesti – Kouvolasta napsahti tilille kolme pistettä ja Poristakin tasapeli. AC Ouluakin vastaan joukkue onnistui vielä avausjaksolla luomaan maalitilanteita ja puolustamaan hyvin, mutta toisella jaksolla isäntä onnistui maalinteossa kertaalleen, mikä riitti voittoon.
SJK Akatemia on melkoisen heikoilla jäillä ja turistina Ykkösessä lähinnä Kakkoseen soveltuvalla miehistöllä. Otteluissaan joukkue on taistellut kelvollisesti, mutta kauden neljä ensimmäistä ottelua ovat osoittaneet nuorelle ryhmälle Ykkösen ja Kakkosen karun eron käytännössä, kun saldoksi on muodostunut pelkkiä tappioita maalierolla 0–9.
Nyt VPS on saanut levätä tovin, kun edellisestä ottelusta on vierähtänyt viisi kokonaista vuorokautta ennen SJK-taistoa. Tehokalustoa isänniltä löytyy riittävästi Akatemia-ryhmän horjuttamiseen – onhan VPS saanut pidettyä joukoissaan esimerkiksi konkarikeskikenttä Sebastian Strandvallin, joka naputteli toissa kaudella Veikkausliigassa kymmenen maalia sekä viime kaudella seitsemän maalia tehneen jamaikalaishyökkääjä Steven Morrisseyn.
SJK Akatemialla ei riitä myöskään VPS:ää vastaan ja kyyti saattaa olla kylmää. Isännille tässä on tilaisuus itseluottamuksen kasvattamiseen ja useammankin maalin upottamiseen – nostetaan pelivalinnaksi kotivoitto vähintään kahdella maalilla (VPS -1,5). Kerroin on erinomainen toistaiseksi!