Ruusuvuori takoo Casper Ruudin laulukuoroon!
Emil Ruusuvuori selvitti upeasti Yhdysvaltain Avointen ensimmäisellä kierroksella Aljaz Bedenen. Ottelu venyi viisieräiseksi ja Ruusuvuori pelasi paikoitellen hyvinkin dominoivaa tennistä etukäteen vahvempaa slovenialaista vastaan. Nyt vastaan asettuu norjalainen Casper Ruud ja Ruusuvuori on taas vahvoilla.
Ruud ja Ruusuvuori eivät ole kohdanneet virallisesti aiemmin, mutta ennen rapakon taakse lähtemistä kaksikko harjoitteli yhdessä Helsingissä, joten kummallakin on hyvin tiedossa, mitä vastaan tulee. Ruudin suosikkialusta on massa eikä tänä vuonna tuloskunto ole ollut kovalla kentällä kaksinen.
Ennen Bedenen kaatoa Ruusuvuori pelasi hyvän turnauksen Cincinnatissa ja lähtö koitti vasta neljännellä kierroksella maailmanlistan kahdeksatta sijaa hallussaan pitävää Matteo Berrettiniä vastaan. Ottelussa pelattiin kolme erää ja ratkaiseva meni italialaiselle 7-5. New Yorkin kovat kentät sopivat nopeutensa takia myös mainiosti takarajalla vahvasti pelaavalle Ruusuvuorelle.
Ruudin turnaus Cincinnatissa meni penkin alle, sillä laulukuoro kutsui ensimmäisellä kierroksella Diego Schwartzmanin käsittelyssä. US Openin ensimmäisellä kierroksella Ruud selvitti vain vaivoin Mackenzie McDonaldin viidessä erässä. Näistä lähtökohdista Ruusuvuori on ilman muuta ennakkosuosikki ja ottelu voi olla ohi jo neljässä erässä. Pelisuositukseksi otetaan Ruusuvuori -1,5:n erätasoituksella.