Dallas Starsin hurmio kantaa toistaiseksi, mutta meneekö Jon Cooperilla sormi suuhun?
Dallas Stars yllätti Tampa Bay Lightningin avausfinaalissa fyysisyydellään ja nopealla kääntöpelaamisella, johon salamapaidat eivät pystyneet vastaamaan. Toisessa osaottelussa Lightningin olisi voittaakseen päästävä myös laadukkaammille maalipaikoille kuin ensimmäisessä osassa. Alhainen maalimäärä on erinomainen peli-idea toisessa ottelussa – Tampa Baylle helpoin keino taistella voitosta on iskeä Dallasin kimppuun Starsin omilla konsteilla.
Vahva taklauspelaaminen ja nopeat vastaiskut toimivat Dallasilla jo konferenssifinaaleissa Vegas Golden Knightsia vastaan. Avausfinaali osoitti, että taitojoukkueena pidetty Lightning ei poikkea juurikaan ritarilaumasta. Jon Cooperin ryhmä ei löytänyt alkuunkaan lääkkeitä, kun Dallasin romuluinen ryhmä hidasti pelin virtausta ja puolusti keskialuetta sekä keskustaa omassa päädyssään vahvasti.
Vaikka Tampa Bay voitti laukaukset selkeästi ja oli odotetusti enemmän kiinni kiekossa, sai Dallas estettyä hyökkääjien suoran liikkeen maalia kohti erinomaisesti ja pidettyä näin kiekot pudotuspelien parhaalle maalivahdille Anton Hudobinille tarpeeksi helposti torjuttavina. Toisessa osaottelussa jäälle voitaneen kuitenkin odottaa Lightningia, joka luottaa peruspuolustuspelaamisessaan pitkälti samoihin teeseihin kuin Dallas ja toteuttaa niitä paremmin kuin avausottelussaan.
Jos Lightning pystyy nostamaan erityisesti oman keskialueen puolustuspelaamisensa tasoa – minkä luulisi olevan ensimmäinen asia – jonka valmentaja Cooper haluaa korjata, on ottelusta tiedossa huomattavasti avaustaistelua tiukempi myös tulostaululla. Liian usein Dallas avausosassa sai esimerkiksi Lightningin pitkän painejakson jälkeen hiipiä keskialueen yli sinipaitojen puolustuksen valuessa oman maalivahdin syliin tai helposti purettavaan träppiin.
Nostetaan ensimmäiseksi pelivalinnaksi, että ottelussa tulee enintään neljä maalia (alle 5). Tampa Bayn on pakko tiivistää rivejään ja lopettaa surkea kiekoton puolustaminen tai sarjasta tulee lyhyt. Toiseksi nostoksi poimitaan tasapeli pienellä panostuksella.