Manchester Cityn kauden avaus ei ole helppo Wolvesin vieraana
Valioliigakauden yksi suurimmista mestarisuosikeista Manchester City avaa kautensa vasta maanantaina, mutta se joutuu heti erittäin hankalaan paikkaan matkustaessaan Wolvesin vieraaksi. Wolves on kahden edellisen kauden aikana kiusannut erittäin paljon Valioliigan top6-joukkueita, eikä se tälläkään kertaa päästä suurseuraa helpolla.
Wolves aloitti kautensa erittäin komealla 2-0 vierasvoitolla edelliskauden sensaatiosta Sheffield Unitedista. Sudet iskivät kaksi salamamaalia, jotka riittivät kairaamaan kolme pistettä. Maalintekijöinä kunnostautuivat Raúl Jiménez ja Romain Saiss. Meksikolaiskärjeltä on lupa odottaa jälleen kovaa kautta ja paljon maaleja varsinkin, kun Diogo Jota päätti siirtyä Liverpooliin 45 miljoonan euron siirtosummalla. Viime kausi oli Jiménezille erinomainen, sillä hän onnistui Valioliigassa iskemään 17 maalia ja kuusi maaliin johtanutta syöttöä.
Manchester Cityn siirtokesä on ollut yllättävänkin rauhallinen. Kaksi merkittävintä hankintaa ovat Nathan Aké Bournemouthista ja Ferran Torres Valenciasta. Vasenjalkainen hollantilaistoppari on varmasti Pep Guardiolan mieleen ja hänestä aletaan kouluttamaan yhtä uutta johtajaa Cityn alakertaan. Torres on erittäin lupaava 20-vuotias laitahyökkääjä, joka on loistohankinta Valenciasta, jos ajatellaan tulevia vuosia. Vaikka taivaansiniset saivatkin kaksi nuorta pelimiestä riveihinsä, menetti se kaksi supertähteä myös muualle. Seuralegenda David Silva päätti upean 10-vuotisen uransa Manchester City -paidassa ja palasi takaisin Espanjaan ja siirtyi Real Sociedadin riveihin. Toinen jättimäinen menetys oli Leroy Sané, joka siirtyi saksalaismahti Bayern Müncheniin.
Pep Guardiolalla riittää tekemistä puolustuksen kanssa, jotta espanjalaisluotsi saa sen tarpeeksi vakaaksi ja luotettavaksi, sillä viime kauden puolustuspelaamisella ei Valioliigan mestaruutta voiteta. Wolves on ilkeä joukkue ja se tuotti jo viime kaudellakin suuria vaikeuksia taivaansinisille nopeilla vastahyökkäyksillä. Sen takia nostetaankin pelivalinnaksi molempien onnistuvan maalinteossa maanantai-illan taistossa.