pe 13.11. klo 16:00

Astralis - ENCE

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

ENCE vahvoilla ainakin yhdessä kartassa – Dust 2 ja ENCE:n AWP-setupit ovat tappavia

IEM Beijing-Haidian -turnauksen perjantai-päivänä nähdään vihdoin suomalaisjoukkue ENCE:n otteita. Joukkue on tehnyt juuri massiivisia muutoksia kokoonpanoonsa, kun he palkkasivat HAVU:sta kaksi pelaajaa. Eetu ”sAw” Saha liittyi ENCE:n vahvuuteen joukkueen uudeksi valmentajaksi. Joonas ”doto” Forss korvasi ENCE:stä poistuneen Jani ”Aerial” Jussilan.

ENCE:n vastustaja perjantain ensimmäisessä ottelussa on tanskalaisjoukkue Astralis. Joukkueet ovat tuttuja toisilleen, sillä he ovat pelanneet vastakkain monessakin eri turnauksessa. Nyt ENCE:n kokoonpano on vaihtunut, mutta kokoonpanossa on silti tallella tärkeät elementit, joiden avulla Astralis kaatuu perjantaina ainakin yhdessä kartassa.

Dust 2 on ollut ENCE:lle äärimmäisen vahva kartta lähinnä joukkueen tehokkaan tupla-AWP -setupin ansiosta. Elias ”Jamppi” Olkkonen sekä Aleksi ”allu” Jalli ovat olleet todella suuressa roolissa ENCE:n suorituksissa pölymaassa. ENCE:llä on viimeisen kolmen kuukauden ajalta 80% voittoprosentti kyseisessä kartassa, ja joukkue on kaatanut todella kovia nimiä. G2, OG ja Na’Vi ovat kaikki taipuneet ENCE:lle kyseisessä kartassa, ja edellä mainitut joukkueet ovat todellakin huippuluokkaa Dustissa.

Astraliksen suoritukset Dustissa ovat olleet surkeita viime aikoina. Joukkue on pelannut viimeisen kolmen kuukauden aikana 12 kertaa Dustia, joista on kertynyt 33% voittoprosentti. Astraliksella on tällä hetkellä kuuden ottelun tappioputki kartassa.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta