Koeaja uudistunut XLBet käteiskierrosten turvin! Talleta 35€ ja nappaa 50 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta huikeaan Big Bass Splash -kolikkopeliin!
Poissaolot värittävät Brasilian ja Venezuelan kohtaamista – etua tarjolla altavastaajassa
Etelä-Amerikassa karsitaan MM-kisoihin ja luvassa on yöllä mielenkiintoinen kohtaaminen Brasilian sekä Venezuelan välillä. Brasilian nippu ei ole totutun timanttinen ja Venezuela on aina hankala vastustaja tiiviin keskikentän ja armottoman mentaliteetin ansiosta, joten luvassa on hyvä ottelu.
Neymar on varmuudella sivussa ottelusta ja Alisson saa myös lepovuoron. Onneksi korvaaja on kelpo tasolla Edersonin muodossa, joten sen suhteen ei ole hätää. Casemiro on myös sivussa ja muutama muu, joten avauksessa nähdään todennäköisesti Roberto Firmino kärjessä, Richarlison ja Gabriel Jesus laidoilla sekä Everton Ribeiro kymppinä. Keskikentälle on uumoiltu Allan–Douglas Luiz kaksikkoa. Renan Lodin hyökkäysvastuu tulee kasvamaan ja Danilon rooli korostunee myös oikealla.
Mikä lähtökohtaisesti huolestuttaa on, että joukkueessa on kolme ”kärkeä”. GJ ja Richarlison kykenevät hyvin pelaamaan laidoilla ja he tuovat kenties elintärkeää presensiä boksiin. Samalla ei joukkueella oikein ole totuttua 1vs1 haastovoimaa.
Venezuela pyrkii ensisijaisesti pysymään tiiviinä ja luomaan uhkaa transitioista. Ottelussa nähdään isolla todennäköisyydellä myös Newcastlesta tuttu härkämäinen Salomon Rondon piikissä, joka voi aiheuttaa ongelmia ja hän on erinomainen kohdepelaaja. Rondon oli sivussa viime peleistä matkustusrajoitusten (Kiina) takia.
Keskikentän moottorina toimii yleensä Yangel Herrera, mutta hän on pelikiellossa, mikä on iso lovi. Parivaljakko Tomas Rincon rooli korostuu ja hän taklaa kaikkea mikä liikkuu. Isossa roolissa ottelun kannalta on Rinconin pelaaminen ja kuinka aikaisessa vaiheessa hän ottaa lapun. Herreran korvaaja lienee Jose Andres Martinez, joka on pelannut hyvän kauden MLS:ssä sarjaa johtavan Philadelphia Unionin riveissä.
Venezuela on kokenut pienoista sekamelskaa entisen valmentajan Rafel Dudamelin julkisen eroamisen/lähdön jälkeen, mutta konsepti on säilynyt samana. Rondon tuo myös äärimmäisen paljon joukkueelle ja hän on yksi selkeitä johtohahmoja.
Aivan paras terä on syöty hieman myöhäisen vihjeen ja kokoonpano tietojen takia. Pelivalinta on Venezuela +2. Jos Herrera oisi kunnossa, niin olisi kenties jopa +1.5 hakusessa, mutta ei tällä kertaa. Joukkue kykenee pitämään pakan tiiviinä ja kääntämään peliä kuten sanottu Rondonin kohdepelaamisen avulla. Casemiron poissaoloa (varsinkin kun Fabinho myös sivussa) ei pidä aliarvioida ja on mielenkiintoista nähdä miten Allan-Luiz pari pärjää. Suojaa ei välttämättä ole yhtä paljon, mutta peli voi olla Brasilian kannalta enemmän vertikaalista (mikä ei välttämättä ole hyvä asia).