to 04.02. klo 22:00

Betis - Athletic Bilbao

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Jatkuuko Athletic Bilbaon menestys cup-kilpailuissa?

Copa del Reyn puolivälierävaiheen päättää Athletic Bilbaon ja Real Betisin vääntö. Baskeilla on päivän verran lepoetua, sillä Betis pelasi liigaottelunsa vasta maanantaina. Marcelinon tultua penkin päähän Athletic on ollut pelillisesti ja tuloksellisesti hyvä. Real Betis joutuu myös fyysisen leijonalauman kanssa vaikeuksiin.

Luonnollisesti poissaolot on syytä käydä läpi. Kotijoukkueen puolelta Víctor Camarasalla on vielä reilu kuukausi kuntoutusta jäljellä. Diego Lainezilla on koronatartunta, joten nuori meksikolainen palaa kentille, kun se on mahdollista. Claudio Bravo, Marc Bartra ja Guido Rodríguez ovat lähellä pelikuntoa – viimeksi mainittu kuitenkin taitaa olla ainoa mukanaolija torstaina.

Marcelinon kokoonpanotilanne on erinomainen, sillä ainoastaan rotaatiomiehet Íñigo Vicente ja Peru Nolaskoain ovat pelikyvyttömiä. Iñaki Williams ja Mikel Balenziaga ovat omista kolhuistaan täysin kuntoutuneet, joten vaihtoehtoja riittää torstaina. Raúl García on viikonloppuna La Ligassa pelikiellossa, joten torstaina on vähintään ysikymppinen tiedossa.

Betis saa olosuhteista johtuen totta kai pientä kotietua, mutta loukkaantumisista ja rasituksesta edut menevät vieraiden hyväksi. Athleticin puolustus on paha pähkinä purtavaksi ja erikoistilanteissa vieraat ovat hieman vahvempia. Siispä Athleticille lähtee pientä peliä tasapelivarmistuksella. Jatkoaika ei olisi järin yllättävä käänne.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta