to 29.07. klo 04:44

Miesten 200m rintauinti - Matti Mattsson

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Mattsson kamppailee mitalista!

Terveysongelmansa selvittänyt Matti Mattsson teki keskiviikkoaamuna sen, mitä häneltä odotettiinkin: mies kauhoi itsensä olympiafinaaliin SE-ajalla. Porilaisen ennätyksen arvoa lisää se, että se syntyi aamu-uinneissa: kukaan muu finaaliin mennyt ei yltänyt ennätykseensä.

Olympic Team Finland

@OlympicTeamFI
Matti Mattsson ui 200 m ru olympiafinaaliin.

💬"Olympiafinaali on asia, josta on haaveillut pikkupojasta asti. Nyt elän omaa unelmaani. Olympiafinaali ja kahden lapsen isä – ei kai paljon enempää voi vaatia."

#uinti #OlympicTeamFI #PohjoisenTähdet #Tokyo2020

Finaalin selkeä suosikki on Zac Stubblety-Cook, joka oli välierien nopein yli puolen sekunnin erolla James Wilbyyn. Välierien kolmanneksi nopein Arno Kamminga väläytti kuntoaan jo satasella, jossa hollantilainen otti hopeaa. Maailmanennätystä hallussaan pitävä Anton Tshupkov jäi viidenneksi nopeimman ajan polskineen Mattssonin taakse, mutta selvisi finaaliin.

Mattsson näytti välierien lopussa hieman väsyneeltä, mutta finaaliin on pidempi palautumisaika. Lisäksi aamuinen ajankohta sopii Suomen uintitoivolle paremmin kuin monelle muulle uimarille. Jos palautuminen ja taktiikka onnistuvat, voidaan finaalissa odottaa vielä välierääkin kovempaa aikaa.

Mitali vaatii venymistä ja parin vastustajan lievää notkahdusta, mutta mahdollisuudet ovat olemassa ja kertoimiin nähden ne ovat jopa hyvät. Tarjolla olevalla kertoimella äänestetään Mattia palkintopallille.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta