pe 03.09. klo 19:00

Tappara - Eisbären Berlin

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Tappara saa jääkarhulauman vieraakseen! Toistuuko viimeviikkoinen löylytys, vai onko luvassa jotain muuta?

Tappara saa perjantaina Hakametsään vieraita Saksasta, kun berliiniläisjoukkue Eisbären yrittää unohtaa viimeviikkoisen murskatappionsa kirvesrinnoille. Helppoa iltaa ei voi jääkarhuille povata, sillä niin ylivoimainen tämänkertainen isäntä viime viikolla Berliinissä oli. Itse asiassa tamperelaiset myös jatkoivat heti seuraavassa kamppailussaan siitä, mihin Eisbärenin vieraana jäivät.

Jussi Tapolan luotsaama Tappara on osoittanut, että merkittävistä pelaajavaihdoksista huolimatta joukkue on yhä elementissään. Ensin joukkue mätti tulevan vastustajansa Eisbärenin kumoon Mercedes Benz -areenalla Berliinissä 1–6-lukemin ja paria päivää myöhemmin kaatui Lugano niin ikään vieraskaukalossa. Molemmissa otteluissaan CHL:ssä ruuti on ollut tapparalaisittain todella kuivaa jo tässä vaiheessa kautta, sillä joukkue viimeisteli myös Sveitsissä kuusi täysosumaa vieden pisteet mukaansa loppunumeroin 3–6.

Puolustuspelaamisessaan Tapparalla riittää yhä työnsarkaa, sillä avausotteluissa erinomaisesti torjunut Christian Heljanko ei pysty loputtomiin pitämään joukkueen alakertaa pystyssä. Toisaalta takalinjoilla pelaavien seikkailut ovat tässä vaiheessa jokseenkin hyväksyttäviä, sillä ryhmässä viime kauden Tappara-joukkueesta jatkaa runkopuolustajista ainoastaan Santtu Kinnunen.

On todennäköistä, että Tappara yrittää löytää tasapainoa pelaamiseensa kotikaukalossa. Joukkue menestyi 2010-luvun kulta-aikoinaan nimenomaan tiiviin kollektiivin kautta, eikä joukkueen pelillistä identiteettiä olla varmastikaan keksimässä uudelleen. Eisbärenissä on vahvoja yksilöitä, mutta yhtenäisyyttä sitäkin vähemmän, eikä päivittäisen tekemisen taso tai vaade ole lähelläkään kotoista Liigaa.

Pelivalinnaksi nostetaan, että ottelussa syntyy korkeintaan neljä maalia (alle 4,5). Tapparan intresseissä lienee nostaa oman pelaamisensa kurinalaisuutta viime viikosta. Vaikka joukkue tekikin 12 maalia, tehtiin sen verkkoon neljä osumaa ja läheltä piti -tilanteitakin riitti. Eisbären voi hyvinkin jäädä nollille Hakametsässä, eikä eurooppalaista huippuorganisaatiota ainakaan hätyytellä näennäisen läpsimisen jatkuessa. Paljonvartijana vieraiden näkökulmasta on Saksan maajoukkuemaalivahti Mathias Niederberger.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta