ti 21.09. klo 17:00

Fiend - Dignitas

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Dignitas äärimmäisen vahvassa vireessä

Ruotsalaisjoukkue Dignitas saa tiistain ottelussaan vastaansa bulgarialaisjoukkue Fiendin. Ottelu alkaa klo: 17:00 ja se pelataan paras kolmesta -formaatilla. Dignitas on erittäin suuri ennakkosuosikki otteluun lähdettäessä, sillä joukkue on palannut kesätauolta loistavin tuloksin. Dignitas on hävinnyt kesätauolta palattuaan vain kolme ottelua, joista kaksi joukkue hävisi heti kesätauon päätteeksi. Sen jälkeen Dignitas on voittanut 11 ottelua. Joukkueen voittoputken aikana Dignitas on kaatanut mm. EXTREMUM:n, MAD Lionsin, CPH Flamesin, 00Nationin, ENCE:n ja FunPlus Phoenixin.

Fiendin formi puolestaan ei ole vastannut odotuksia. Joukkue on onnistunut voittamaan alemman tason joukkueita entiseen malliin, mutta joukkueen formi ei ole ollut riittävän hyvä parempia joukkueita vastaan. Esimerkiksi CPH Flames, Lyngby Vikings, LDLC ja jopa GORILLAZ ovat olleet liian kovia paloja bulgarialaisjoukkueelle.

Dignitas tulee poistamaan joukkueiden välisessä ottelussa Dust 2:n, kun Fiend puolestaan poistaa Vertigon. Dignitas saa täten valittua omaksi kartakseen vakivalintansa Nuken, jossa Fiendillä on vain 36% voittoprosentti. Fiendin valitessa omaksi kartakseen Mirage tai Overpass jää kolmanneksi kartaksi mitä todennäköisimmin Inferno, jossa Dignitaksen pitäisi viimeistään viedä ottelu nimiinsä.

Joukkue on ollut yksilötasolla todella kovassa formissa, josta päällimmäisenä esimerkkinä joukkueen 33 -vuotias konkari Patrik ”f0rest” Lindberg, joka on viimeisen kolmen kuukauden aikana paukuttanut taululle reilusti yli 1,20 -ratingin ollen joukkueensa paras pelaaja.

f0restin lukemattomia huippuhetkiä voi tutkailla esimerkiksi yllä olevalta videolta.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta