ENCE suvereeni ennakkosuosikki MAD Lionsia vastaan
Tukholman major-turnaus on vuoden odotetuin turnaus, sillä CS-kansa on elänyt ilman majoreita jo peräti kaksi vuotta. Palkintopotissa on ennätysmäiset kaksi miljoonaa dollaria, ja paikalle haluaa varmasti jokainen huippujoukkue. Käynnissä on majoreiden viimeiset RMR-karsinnat, josta parhaat joukkueet selvittävät tiensä loka-marraskuun vaihteessa käynnistyvään turnaukseen.
Suomalaisorganisaatio ENCE pelaa IEM Fall -turnauksen C-lohkossa, jossa joukkue saa perjantaina kolmannessa ottelussaan vastaansa MAD Lionsin. Ottelu alkaa klo: 22:30 ja se pelataan paras yhdestä -formaatilla. Tämä tarkoittaa sitä, että molemmat joukkueet saavat poistaa kolme karttaa, ja jäljelle jäävä kartta jää ottelussa pelattavaksi kartaksi.
Suurena ennakkosuosikkina otteluun lähtevä ENCE poistaa varmastikin Infernon, Dust 2:n ja Ancientin, jolloin MAD Lionsin poistaessa Vertigo, Nuke ja Overpass, jäisi Mirage ottelussa pelattavaksi kartaksi. ENCE:lle on todennäköisesti aivan sama pelataanko ottelu Overpassissa vai Miragessa, sillä joukkue on yksilötasolla selvästi parempi ja kokeneempi, ja juurikin se kokemus tulee siivittämään ENCE:lle joukkueen toisen voiton lohkossaan.
MAD Lionsilla ei ole ollut mitään mahdollisuuksia IEM Fall:n tasokkaampia joukkueita vastaan, joten joukkueelta on turha odottaa hyviä esityksiä tänäänkään, kun vastaan asettuu yllättävän kovassa LAN-vireessä oleva ENCE.