Mäkikausi käyntiin!
Mäkihyppy ei ole ollut viimeisen vuosikymmenen aikana suomalaisten hanskassa sitten ollenkaan, mutta vahvojen perinteiden myötä laji on edelleen maassamme hyvin suosittu. Mäkikauden avauksessa on ilmassa toki suuria kysymysmerkkejä, mutta kesäkauden ja harjoitus- sekä karsintahyppyjen perusteella voi joitain suuntaviivoja jo piirtää – puhumattakaan hyppääjien perusluokasta.
Karsinnassa vakuuttava ykkönen oli Puolan Kamil Stoch, joka vetäisi selkeästi pisimmän siivun. Kotimaassaan huippusuosittu kolminkertainen olympiavoittaja on vakuuttavalla tyylillään yksi päivän voittajasuosikkeja. Japanin Ryoyu Kobayashin hyppääminen on aina helpon näköistä, ja mies tulee olemaan tälläkin kaudella kova. Karl Geigerin treenikaudesta on kuulunut hyvää, mutta mies on ehkä vahvimmillaan lentomäissä.
Nostetaan peleihin Norjan ykköskortti Halvor Egner Granerud. Mies ei karsinnassa häikäissyt, vaan oli 24. sijalla heti Niko Kytösahon jälkeen. Harjoituksissa mies on ollut kuitenkin aivan hyvä. Lisäksi tämän vuoden kesä-GP:ssä norski dominoi kisoja todella vahvalla sykkeellä. Viime kauden maailmancupin voittaja joutui jättämään kevättalven MM-kisat kesken koronatartunnan vuoksi.
Kun kertoimia vertailee, Granerud maksaa muihin suosikkeihin verrattuna hyvin. Kauden aloituskisassa otetaan varovasti, mutta Coolbetin top 3 -tarjousta ei voi ohittaa. Siispä Coolbet ja popparit tulille – ja talviurheilua ruutuun!