Paratiisi tarjoaa Uhmapelaajille loistavan kolikkopelitarjouksen – talleta 30 euroa ja saat 300 ilmaiskierrosta! Peleinä suomalaisten suosikit: Book of Dead, Tome of Madness & Legacy of Dead.
Maailman pahimman miehen titteli on tarjolla UFC 270: Ngannou vs. Gane kamppailussa!
UFC 270 on vihdoin täällä ja nyt otetaan selko siitä, että kuka on maailman pahin mies. Raskas sarjan titteli pelissä. Francis Ngannou vs. Ciryl Gane.
Tästä ei puutu tarinaa, sillä molemmat ovat treenanneet Pariisin MMA Factorylla, ja hieman sparranneet jopa kuukauden verran. Molemmilla on ollut myös sama päävalmentaja ja Ganella on edelleen.
Tätä voi pyörittää monella tapaa. Voima vs. jalkatyö/finesse. Ngannou on pelottavin tyrmääjä lajissa koskaan. Ciryl Gane on voittamaton ja on kouluttanut jokaisen vastustajan toistaiseksi. Mennään asiaan.
#UFC270
Itsellä on tämä matsi 56-57% Ganelle ja alta löytyy veto tasakertoimin minkä mahdollisesti myyn pois. Gane aukesi siis altavastaajana, mutta on nyt noin 60% suosikki. Oli jopa vähän enemmän.
Okei. Eli Ngannoun tapa voittoon on tyrmätä ja Ciryl Ganen on olla matadori härälle. Virhemarginaalit ovat kovin pienet näin isojen äijien kohdalla.
Ciryl Ganen on kyettävä välttämään jäämästä ansaan. Tämä tarkoittaa siis tilannetta mistä ei ole enää ulospääsyä väistämällä. Sitä ei voi väistää nimittäin loputtomiin. Kyseessä on todennäköisyydet. Ei se, että osuuko sinuun, vaan milloin sinuun osuu?
Tämä on ehkä kiinnostavin ottelu pitkään aikaan koska kukaan ei tiedä miltä ottelu tulee näyttämään. Kykeneekö Gane turhauttamaan Ngannoun ja lopulta potkimaan jalat alta kuten Derrick Lewisilta. Entä, jos Ngannou potkii Ganelta jalat alta? Kumpi on parempi potentiaalisissa painitilanteissa?
Tässä on siis paljon muuttujia mitä ei tiedetä.
@Francis_Ngannou and @Ciryl_Gane battle to be the Baddest Man on Earth SATURDAY NIGHT
[ #UFC270 | Saturday | Live on ESPN+ PPV: ufc.ac/30Kh0nr ]
Vaikka olen enemmän Gane myönteinen ja ihailen hänen tehokkuuttaan, energiakulutusta, sisään-ulos-pomppimista ja puhdasta teknistä kauneutta, niin joutuu vihjaamaan näillä kertoimilla Francis Ngannoua. Tässä kohtaan kannattaa kuitenkin ottaa tyrmäys vaihtoehto, sillä saa vähän mehua kertoimiin.
On epätodennäköistä, että Ngannou joutuisi tuomariäänille. Joko hän hyytyy ja lopulta kenties menee itse nukkumaan tai sitten hän osuu ja sammuttaa valot. Ei kannata myöskään tehdä sitä virhettä, että uskoisi by default Ganen olevan nopeampi ja että Ngannou lataa kaiken jokaiseen lyöntiin.
Tämä tulee olemaan shakkia, ajattelua, kissa-hiiri-leikkiä, ansoja ja paljon vaarallisia tilanteita puolin ja toisin. Lapulle kaksi asiaa.
Ngannou tyrmäyksellä ja että alkaako 5. erä kyllä/ei, niin ei vaihtoehto @ 1,38
- Hurjasti kasinovalueta: Käteiskierroksia pikkudepoilla | Päivitetty 01/2022
- Vain Uhmapelaajille: Sadoilla euroilla sporttibonareita | Päivitetty 01/2022