Jatkaako RB Leipzig voittoputkeaan vai nähdäänkö kovaotteiselta Hertha Berliniltä odottamaton venyminen?
RB Leipzig isännöi tuntuvana suosikkina Hertha Berliniä Bundesliigassa. Leipzigilla on takataskussaan maistuva 2-0 voitto Istanbul Basaksehiristä ja pelaa keskiviikkona Manchester Unitedia vastaan. Pientä rotaatiota lienee siis luvassa.
Otteluun lähdettäessä on Leipzigilla sivussa varmuudella Konrad Laimer ja Lukas Klostermann. Marcel Sabitzer on hieman epävarma, mutta hänet nähtiin penkillä jo Istanbulia vastaan. Amadou Haidara antoi positiivisen koronanäytteen, joten hän on myös sivussa. Marcel Halstenberg on sivussa henkilökohtaisista syistä.
Herthan tilanne on hieman synkempi. Sivussa ovat mahdollisesti laitapakit Deyovaisio Zeefuik ja Peter Pekarik. Sivussa ovat varmuudella keskikenttä Santiago Ascacibar ja Jordan Torunarigha. Lainalla oleva Matteo Guendouzi antoi positiivisen koronanäytteen, joten häntä tuskin nähdään kehissä ja puolustaja Lukas Klunter on myös todennäköisesti sivussa. Pieniä toiveita Zeefuikin ja Pekarikin pelaamisesta on.
Voisi uskoa, että Tyler Adams, Alexander Sorloth ja Hee-Chan Hwang nähdään avauksessa Leipzigilla. Benjamin Hendrichs ja loukkaantumisesta takaisin tullut Ibrahima Konaté nähdään varmasti myös pelissä jossain kapasiteetissa. Vaikka jotain kierrätystä lienee luvassa, niin auttaa viisi vaihtoa Leipzigin laajaa materiaalia tuntuvasti. Joukkue kykenee pitämään kilpailukykyisen nipun kentällä alusta loppuun vaikka tärkeä Mestarien liigan peli on kulman takana. Ainoa pieni uhkakuva on, että Angelino ei avaa, ja systeemistä ei ole varmuutta.
Pelivalinta on kuitenkin Leipzig -1. Hertha Berlin ei ole missään nimessä huono joukkue vaikka tulokset ovat viime aikoina olleet vastaan ja joukkueesta löytyy valtavasti laatua varsinkin eteenpäin. Vaikka Vladimir Darida ja Lucas Tousart ovat laadukkaita puolustavia keskikenttiä, niin pakoittanee keskikentän poissaolot valmentaja Bruno Labbadian käden ja muoto lienee 4-4-1-1. Tämä auttaa Leipzigia valmistautumisessa tiiviin otteluohjelman keskellä. Laatuero joukkueiden välillä on kuitenkin tuntuva ja Leipzigin penkki on todella leveä.