Uudet Uhmapelaajat pääsevät aloittamaan slottien rullaamisen 250 Reactoonz ilmaiskierroksella – talleta vain 20€ ja laita rulla kuumaksi🤘
NaVi palaa pelikentille
Keskiviikkona jatketaan jälleen DreamHack Mastersin kevätturnausta, kun vuorossa on jälleen kolme kamppailu iltapäivästä myöhäisiltaan. Päivän ensimmäisessä ottelussa kohtaavat Natus Vincere ja Vitality, kun joukkueet avaavat lohkon D pelit turnauksessa. Ottelu alkaa 15:00 ja se on totuttuun tyyliin paras kolmesta (BO3).
Natus Vinceren Road to Rio turnaus oli täydellinen mahalasku, kun lohkonsa selkeä ennakkosuosikki haparoi merkittävästi heikompia joukkueita vastaan. Joukkueella oli vielä viimeisessä ottelussa mahdollisuus lunastaa itselleen jatkopaikka, mutta tällä kertaa s1mplestä ei ollut yksin kääntämään joukkueen suuntaa. 2020 vuoden räjäyttävästi aloittanut joukkue on taantunut liikaa pelillisestä jälleen oman tähtipelaajansa varaan, kun Katowicen turnauksen voitossa kaikki pelaajat toimittivat tappoja tulostaululle. Varsinkin IGL Boombl4 on ollut varjo alkuvuoden pelistään ja electronic onnistui olemaan tarvittava tutkapari s1mplelle vain yksittäisissä kartoissa Road to Rion aikana.
Vastustaja Vitality päätyi Euroopan alueen Road to Rion neljännelle sijalle, kun joukkue venyi kahteen voittoon alemmassa kaaviossa, kun vasta toinen ranskalainen joukkue G2 osoittautui paremmaksi. Joukkueen tähtipelaaja zywOo on jatkanut käsittämätöntä virettään ja hän on pelistä toiseen selkeästi joukkueensa paras pelaaja. Myös shox ja apEX osoittivat pirteämpiä otteita turnauksen edetessä, mutta joukkueen uusin ja nuorin rekry misutaaa on valitettavasti liian usein infojen hakijan roolissa, kun nuori ranskalainen ei ole löytänyt itselleen sopivaa pelityyliä joukkueen kanssa. Ranskalaisjoukkue pystyy parhaimmillaan todella kauniiseen peliin, mutta kuten peli ENCEn kanssa osoitti, se pystyy myös päinvastaiseen pelaamiseen. Varsinkin, jos zywOo ei ota kierrosten avaintappoja totutun kovalla prosentilla.
Karttojen osalta NaVi poistaa Vertigon ja Vitality Trainin. Joukkueet jakavat varsin samanlaiset karttamieltymykset, kun molemmat pelaavat eniten jäljelle jäävistä kartoista Dust2:sta, Infernoa ja Nukea. Inferno on ranskalaisia suosiva, mutta kaksi muuta kallistuvat NaVin eduksi. Pelin kannalta tärkein match-up on kuitenkin kahden supertähden kohtaaminen, kun pelin suurin ratkaiseva tekijä on kumpi voittaa AWP-taistot. S1mple on yllätyksellisempi pelaaja verrattuna zywOohon, mutta ranskalainen taas toteuttaa oman pelityylinsä varsin kliinisesti ja hänen tähtäimeensä ei kannata lähteä ilman utilityn käyttöä.
NaVin haparointi on heilauttanut selkeästi kertoimia verrattuna edelliseen turnaukseen, kun kertoimet ovat yllättävän lähellä toisiaan ottelun voittajan suhteen. S1mplen joukot ovat harvemmin kontanneet kahta peräkkäistä turnausta, kun varsinkin s1mple on tunnettu aggressiivisesta harjoittelusta penkin alle menneen turnauksen jälkeen. Karttojen ollessa lievästi NaVia suosivia ja joukkueen ollessa normaalina päivänä askeleen edellä vastustajaansa on pelivalinta NaVin ottelun voitto tarjotuilla kertoimilla.