ti 07.04. klo 19:00

Mousesports - Natus Vincere

star-iconhalf-star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Pystyykö s1mple edelleen ihmeisiin?

Tiistaina jatketaan jälleen seuraavalla kierroksella ESL Pro Leaguen toisen vaiheen otteluita, kun CS:GO tarjoilee viihdettä jälleen totuttuun tyyliin kolmen ottelusarjan verran. Illan toisessa ottelussa kohtaavat mousesports ja Natus Vincere. Ottelu alkaa 19:00 ja se on totuttuun EPL:n tyyliin paras kolmesta (BO3).

Mousesports venyi voittoon FaZesta, kun joukkue vei ratkaisevan kolmannen kartan, kun se hävisi ensin oman karttavalintansa FaZelle. Hiirien riveistä varsinkin nuori 17-vuotias frozen on ollut kovassa iskussa, kun hän oli jälleen joukkueensa tehokkain ropzin kanssa. Joukkue kärsi katkeran 2-1 tappion OG:lle ensimmäisessä vaiheessa, mutta tämän jälkeen joukkue on napannut jo viisi peräkkäistä voittoa, joista peräti neljä suoraan kahdessa kartassa. Joukkueen peli näyttää tasapainoiselta ja yksittäiset huonot karttojen puoliskot eivät muuta joukkueen tekemistä tai uskoa omaan peliin. Frozen on tehnyt varsinkin terroristipuolilla kovaa tulosta, muun joukkueen statsien ollesssa merkittävästi parempia ct-puoliskoilla.

NaVi jatkoi voittojen tiellä, kun tuttu nimi eli s1mple oli jälleen pelituulella, ja joukkue nousi 12-6 tilanteesta voittoon Overpassissa, kun joukkue ei antanut pistoolikierroksen konversioiden jälkeen kierroksen kierrosta OG:lle, kun s1mplen lisäksi myös muu joukkue esitti varsin näyttäviä multikill-kierroksia, jotka pysäyttivät OG:n pommialueiden haltuunotot seinään. Jotain NaVin tulivoimasta kertoo, että joukkueen IGL Boombl4 ei ollut tilastojen valossa edes mukana pelissä ensimmäistä 1,5 karttaa, ja silti joukkue onnistui viemään ottelusarjan itselleen lopulta jopa yllättävän vaivattomasti.

Karttojen osalta bannit ovat selkeät, kun mousesports poistaa Overpassin ja NaVi Vertigon. Joukkueet jakavat todella lähelle toistensa karttavalikoiman, kun molemmat pitävät Trainista sekä Dust2:sta. Hiirien paras mahdollisuus on Nuke, jossa joukkue on ollut vakuuttava EPL:n aikana. Vastaavasti NaVi haluaa todennäköisesti joko Trainin tai Miragen, riippuen miten paljon s1mple ja kumppanit ovat huolestuneita hiirien Trainin CT-puolesta. Decider on todennäköisesti Mirage / Dust2 riippuen NaVin karttavalinnasta.

Pelivalinnaksi otteluun otetaan hiirien voittoa. Kartat ovat hiirien suosiossa, vaikkakin paperilla tasaisia NaVin kanssa. Joukkue on kokonaisuutena paremmassa iskussa, kun NaVin tähtipelaajan s1mplenkin rajat tulevat jossain kohtaa vastaan.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta