su 19.04. klo 22:00

Made in Brazil - MAD Lions

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Leijonille tarjolla ennätyspotti

Flashpointin ensimmäinen kausi huipentuu sunnuntaina illasta finaaliotteluun, kun voittajalle on tarjolla peräti 500 tuhannen dollarin palkintopotti. Finaaliin tiensä selvittivät suoraan voittajien kaaviosta MIBR ja eilen lauantaina häviäjien finaalissa HAVUn voittanut MAD Lions. Ottelu alkaa 22:00 se on paras kolmesta (BO3).

MIBR selvitti tiensä suoraan voittajien kaaviosta, kun joukkue voitti finalistien edellisen kohtaamisen 2-1. Varsinkin joukkueen kapteeni ja AWP-pelaaja Fallen oli iskussa edellisessä ottelussa, kun hänen otteensa olivat täysin pitelemättömiä tanskalaisille, jotka eivät saaneet AWP-taituria kuriin. Varsinkin ottelun päättäneessä Dust2:ssa leijonien eväät oli syöty ja Fallen kiitti, kun hänen tilastonsa terroristi-puolella olivat peräti 18-7. MIBR on ollut iskussa läpi Flashpointin, mutta tiukoissa otteluissa voiton resepti on ollut tähän mennessä identtinen, kun kapteeni on ottanut joukkueensa kantoon tiukoissa paikoissa. Varsinkin TACO ja meyern ovat olleet vaikeuksissa läpi turnauksen, kun Fallenin pääasiallinen tulituki on tullut kNgV-:ltä.

MAD Lions palautui nopeasti MIBR tappiosta, ja joukkueen esitys HAVUa vastaan oli suomalaisten kannalta valitettavan suvereeni, kun leijonat raatelivat HAVUn suoraan kahdessa kartassa jättäen suomalaiset vaille mahdollisuuksia haastaa ottelusarjan voitosta ja mahdollisuudesta päästä pelaamaan kevään suurimmasta palkintopotista. Leijonien peli Flashpointin keskitasoon nähden todella organisoitua ja HAVUn pelityylille tanskalaisten defaultti oli myrkkyä. Tanskalaiset ovat rankaisseet kovalla prosentilla aggressiivisesti pelanneita joukkueita, kun leijonat jaksavat pelata kärsivällisesti kierroksesta toiseen riippumatta joukkueen rahatilanteesta.

Karttojen osalta bannit ovat oletettavasti samat kuin edellisessä kohtaamisessa, kun MIBR poistaa MAD Lionsilta sen parhaan kartan Nuken ja leijonat taas Vertigon, jota joukkue ei pelaa usein. Tämä jättää auki MIBRille Trainin ja MAD Lionsille Miragen. Ratkaiseva kolmas kartta on jälleen MIBRin päätettävissä, kun leijonat poistavat toisella bannikierroksella Infernon.

MIBR ja MAD Lions ovat Flashpointin tasaisemmin suorittaneet joukkueet ja ansaitusti finaalissa. Finaalissa pelivalinnaksi lukitaan MAD Lionsin voittoa, kun sille tarjotaan jopa altavastaajan kertoimia osalla bookkereista. Leijonat ovat kokonaisvaltaisempi joukkue kahdesta, kun MIBR nojaa tämän hetkisessä iskukyvyssään liikaa Falleniin. Mikäli tanskalaiset onnistuvat pitämään hänet aisoissa tai kiertämään kartalla, on leijonien voitto todella hyvissä käsissä.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta