ke 06.05. klo 19:30

Vitality - ENCE

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

ENCE:n formilla Jampin ja xseveN:n kanssa eroa kuin yöllä ja päivällä

ESL:n hostaama Road to Rio -karsintaturnaus vuoden ainoaan major-turnaukseen pyörii hyvää vauhtia eteenpäin. Keskiviikkona pelataan kaksi euroopan divisioonan ottelua, joista toisessa nähdään suomalaisjoukkue ENCE. Aleksi ”allu” Jallin suojatit saavat vastaansa ranskalaisjoukkue Vitalityn. Ottelu alkaa klo: 19:30 ja se pelataan paras kolmesta -formaatilla.

ENCE pallottelee kuudella pelaajallaan kokoonpanossa, sillä joukkue hankki noin viikko sitten joukkueeseensa Valven turnauksista kiellon saaneen Elias ”Jamppi” Olkkosen. Jamppi pelaa tällä hetkellä kaikki turnaukset, joissa Valve ei ole mukana. Majorit ja niiden karsinnat pelaa ENCE:n pitkäaikainen jäsen Sami ”xseveN” Laasanen.

ENCE on ollut huonossa vireessä xseveN:n kanssa, mutta Jampin kanssa joukkueella klickasi heti. On varmaa, että xseveN:lle kertyy ylimääräisiä paineita, kun pitää pohtia omaa suorittamista Jampin loistamisen vierellä. Nämä ovat kuitenkin tärkeitä otteluita joukkueelle. Suomalaisjoukkue on sarjataulukossa sijalla kuusi, sillä he ovat onnistuneet voittamaan vain kaksi ottelua viidestä pelaamastaan. Mahdollisuudet hyviin karsintapisteisiin — jos niitä edes on enään — ovat hyvin pienet.

Vitality sen sijaan on pelannut loistavasti viime aikoina. Joukkue on viimeisestä viidestä ottelusta voittanut Fnaticin, Dignitaksen ja Complexityn, ja joukkue havittelee niitä tärkeitä pisteitä ollessaan sarjataulukon sijalla neljä. Vitality on suuri ennakkosuosikki myös ENCE:ä vastaan, sillä ENCE:llä ei ole Infernon lisäksi yhtään karttaa, missä joukkueen kunto xseveN:n kanssa on näyttänyt tarpeeksi hyvältä Vitalityn haastamiseen.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta