KOVA vienyt suomen kolmospaikan SJ:ltä.
Telia Esports Series huipentuu torstai-iltana pelattavaan finaaliotteluun, jossa vastakkain asettuvat SJ sekä KOVA. Joukkueista jälkimmäinen on pelannut todella paljon otteluita viime aikoina, osallistunut kansainvälisten joukkueiden kesken pelattavaan Elisa Invitationaliin ja suorittanut loistavasti maailman kärkijoukkueita vastaan. Toinen joukkueista on elänyt jonkin sortin hiljaiseloa Telia Esports Seriesiä lukuun ottamatta.
SJ ei ole enään entisensä, vaan KOVA on napannut joukkueen paikan suomen TOP-3 -joukkueiden kolmossijalta. SJ on pelannut hyvin minimaalisesti mitään liigoja tai muita HLTV-otteluita viime aikoina ja se on kieltämättä näkynyt tuloksissa. Joukkueella on ollut Telia Esports Seriesissäkin omat vaikeutensa, kun he esimerkiksi hävisivät HRedsille ottelun. Joukkue on myös päästänyt pelejä liian tiukoiksi, vaikka vastassa on ollut kaikenlaisia alemman tason joukkueita. Viimeksi SJ ja KOVA kohtasivat Dust 2:ssa tässä samaisessa liigassa, joilloin KOVA vei ottelun nimiinsä niukasti 16-14.
Karttavalinnat torstain otteluun ovat mielenkiintoiset. SJ:n vakipoistona on pitkään toiminut Overpass, mutta joukkue ei myöskään pelaa paljoa Miragea, johon joukkue yleensä käyttää toisen poistonsa ellei vastustaja ole valinnut kyseistä karttaa. Mirage ei ole KOVA:lle mainio kartta, mutta mahdollinen valinta silti, jos joukkue haluaa kääntyä niin sanotun ”punish-pickin” puoleen.
Overpass on myös KOVA:n vakipoisto, joten edun karttavalinnoissa saa ehdottomasti se joukkue, mikä uskaltaa jättää Overpassin peliin.