ke 02.06. klo 22:00

Englanti - Itävalta

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Englanti pelaa ensimmäisen harjoitusottelunsa! Joko Gareth Southgatella on selvät sävelet?

Perjantaina 11. kesäkuuta käynnistyviin EM-kisoihin valmistautuminen on täydessä vauhdissa. Englannin maajoukkue palaa kesän ensimmäisessä harjoitusottelussaan nurmelle Itävaltaa vastaan. Erilaisia kokeiluja lienee vielä luvassa molemmilla puolilla, mutta järkevä pelivalinta tähänkin taisteluun löydetään – osaltaan sen mahdollistaa juuri kamppailun luonteisuus.

Englannin maajoukkue on todellinen tähtisikermä. Transfermarkt.com ilmoittaa joukkueen arvoksi peräti 1,32 biljoonaa euroa – jokainen pelaaja joukkueessa on tähtiluokkaa. Vertailun vuoksi Huuhkajien EM-ryhmän arvoksi samainen sivusto arvioi hieman alle 50 miljoonaa. Toisaalta Englanti ei ole lukeutunut perinteisiin menestyjiin pian käynnistyvissä karkeloissa ja vahva tähtivetoisuus voi kääntyä myös sitä vastaan.

Itävallan joukkue on kiinnostava soppa nuoruutta ja kokemusta. Joukkueen kirkkaimmat tähdet lienevät RB Leipzigin kapteeni Marcel Sabitzer sekä ensi kaudeksi Bayern Münchenistä tiettävästi Real Madridiin vaihtava David Alaba. Tuleva ottelu on vasta ensimmäinen harjoituskamppailu molemmille ryhmille ennen kisoja, joten kokeilut ovat taattuja, eivätkä isoimmat tähtipelaajat välttämättä täysiä minuutteja operoi.

Kerroin sille, että molemmat joukkueet onnistuvat maalinteossa haisee hyvälle. Kerroin on hivenen yli kahden, vaikka Englannin puolustuslinjassa ei välttämättä nähdä vielä kaikkia kisojen peruspermanenttiin avauskokoonpanossa nousevia miehiä. Toisaalta Itävalta on hyvä vastahyökkäysjoukkue. Uhmapelaajat uskoo, että isäntien maali on saletissa – olipa kentällä ketä tahansa – mutta myös vieraat saanevat oman paikkansa. Pelivalintana siis, että kumpikin iskee maalin.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta