Fiend pelipäällä – joukkue valmiina lähettämään Young Ninjasin teinit takaisin unille
Pinnacle Cup 2 jatkuu keskiviikkona neljällä pudotuspeliottelulla. Otteluiden voittajat etenevät pelaamaan turnauksen kutsujoukkueita vastaan torstain välieriin. Keskiviikon ensimmäisessä ottelussa bulgarialaisjoukkue Fiend saa vastaansa ruotsalaisjoukkue Young Ninjasin. NIP:n juniorijoukkueena toimiva Young Ninjas on pelannut hyvin epävakaasti Linus ”LNZ” Holtängin ylennyksen jälkeen, ja onkin ihme, että joukkue selvisi turnauksen pudotuspeleihin. Joukkueen ottelu Fiendiä vastaan alkaa klo: 11:00 ja se pelataan paras kolmesta -formaatilla.
Fiend on erittäin suuri ennakkosuosikki keskiviikon otteluun. Joukkue on porskuttanut uskomattoman kovilla tilastoilla eteenpäin voittaen lähes jokaisen vastustajansa lukemin 2-0. Fiendin karttavalikoima on erittäin vahva, sillä Inferno on ainut kartta, missä ruotsalaisjoukkueen voittoprosentit ovat korkeammat. Ottaen huomioon, kuinka huomattavasti kovempitasoisia joukkueita vastaan Fiend pelaa päivästä toiseen, ei joukkueen 54% voittoprosentti verrattuna Young Ninjasin 61% tunnu kovinkaan pieneltä.
Young Ninjas tulee ottelussa poistamaan Dust 2:n, joka on joukkueen vakipoisto. Fiend poistaa oman vakipoistonsa Vertigon, jolloin Inferno jää mahdolliseksi karttavalinnaksi ruotsalaisjoukkueelle. Viimeksi joukkueiden kohdatessa hieman yli viikko sitten, voitti Fiend koko ottelun lukemin 2-1 häviten kuitenkin Infernon Young Ninjasille lukemin 16-4.
Fiend ei yleensä kärsi kyseisen ottelun kaltaisia murskatappiota ja joukkueella oli selvästi heikompi jakso alla otteluun siirryttäessä. Fiend kuitenkin toipui murskajaisista ja oli selvästi parempi joukkue loppuottelussa. Fiend on ottanut täysin eri asenteen Pinnacle Cupin pudotuspeleissä, joissa joukkue on jo muskannut DBL PONEY:n ja MIBR:n. Fiendin formi näyttää palanneen ja täten surkeasti suorittava Young Ninjas on tällä kertaa hyvin ahtaalla.