Kotijoukkueen hyökkääjät vähenee
Keskiviikkona Ässät saa vastaansa Tapparan. Kausi lähenee loppua ja samalla vähenee myös porilaisten pelaajat. Tappara menetti mahdollisuuden runkosarjan voittoon, mutta taistelee yhä sarjan toisesta sijasta. Onko tasoero liikaa, vai laittaako kotijoukkue Tapparan ahtaalle?
Samalla kun pelit kovenee myös Ässien pelaajat vähenee. Viikonloppuna Lukkoa vastaan pelatussa ottelussa paljon puhetta herättäneen taklauksen takia nuori hyökkääjä Otto Kivenmäki on sivussa, eikä aikataulua toipumiselle tiedetä. Hyökkäyksestä sivussa ovat myös mm. Tylor Spink, Jasper Lindsten, Roni Hirvonen, Mikko Salmio, Niklas Appelgren ja Sami Lähteenmäki. Ässien onneksi pudotuspelien alkaessa ainakin osa heistä pitäisi olla pelikunnossa. Viime aikoina Ässät on pärjännyt tekemällä runsaasti maaleja samalla kun omissa on soinut kovaa tahtia. Tapparan puolustusta vastaan maalinteko tulee kuitenkin olemaan hankalaa, eikä edellä mainitut poissaolot helpota tilannetta.
Tapparan erittäin hyvältä näyttänyt voittoputki vaihtui neljän ottelun mittaiseen tappioputkeen, mutta joukkue palasi voittojen tielle murskattua TPS:n lukemin 0-5. Tapparalla puolestaan tilanne on hyvä, kun sairastupa ammottaa tyhjyyttään ja joukkue pääsee oletettavasti täydellä rosterilla liikkeelle. Tapparan jo valmiiksi laaja hyökkäyskalusto saa vertailussa runsaasti etua kotijoukkueen poissaoloista johtuen, eikä maalinteon luulisi olevan ongelma. Maalivahtikaksikko Michael Garteig ja Christian Heljanko ovat olleet suuressa roolissa läpi kauden esiintyen erittäin mallikkaasti.
Molemmat joukkueet ovat esiintyneet hieman vaihtelevasti, mutta vieraat ovat silti perustekemisessä muutaman askeleen edellä. Myös poissaolot kasvattaa joukkueiden välistä materiaalieroa entisestää. Pelivalinnaksi nostetaan Tapparan voitto varsinaisella peliajalla, mutta panos pidetään maltillisena, sillä kertoimet ovat tulleet jo hieman alaspäin.