Fnatic palaa voittojen tielle
Perinteisen urheilun jäädessä tauolle, pelataan esportsin puolella sarjoja vielä ainakin toistaiseksi. Perjantai-iltana aloitetaan jälleen seuraava peliviikko League of Legendsin parissa Euroopan huippusarjassa LECIssä. Illan kierroksella käydään viisi ottelua, ja aikataulun mukaisesti kolmannessa ottelussa pelaa toisena sarjataulukossa oleva Fnatic ja Excel Esports.
Fnatic hävisi katkerasti edellisen viikonlopun titaanien kamppailussa G2:lle, kun joukkue menetti selkeän johdon ja lopulta hävisi, kun Yuumin ja Jannan antamat healit G2:n line-upille olivat liikaa. Varsinkin Rekkles oli tappion jälkeen todella pettynyt, ja saapuu varmasti tänään peliin tuhoamaan vastustajansa, kuten G2:sta edeltävissä peleissä. Joukkue on pelannut todella tapporikkaita pelejä ja ollut aktiivisesti taistelemassa kaikista objekteista kartalla.
Vastustaja Excelin pelit ovat olleet vuoristorataa, välillä joukku esittää todella vakuuttavia otteita ja seuraavassa pelissä on vaikea uskoa, että joukkueen pelaajat ovat ammattilaisia. Joukkueen korealaiset vahvistukset Expect ja Mickey ovat olleet tilastojen valossa lievä pettymys ja joukkueella voi ollakin pieni kielimuuri haasteena, koska välillä solo lanereiden ratkaisut eivät ole millään tasolla synkronisoitu muun joukkueen kanssa.
Ottelun voittoon on tasan yksi suosikki ja se on Fnatic, joka on vielä suututettuna edellisen viikonlopun päätöksestä. Rekkles on todennäköisesti hyvin lähellä jälleen 10+ tapon peliä ja lapulle poimitaankin Fnaticin tappojen tasoitusta.