la 27.06. klo 22:00

G2 Esports - Fnatic

star-iconhalf-star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

LECin El Clásico

Lauantaina illasta pelataan LECin kolmannen peliviikon toinen pelipäivä, kun luvassa on jälleen viiden ottelun verran viihdettä. Päivän päättävässä kamppailussa kohtaavat sarjan kaksi titaania G2 ja Fnatic, kun LECin voitto on lipsunut vain kerran ohi näiden kahden käsien välistä vuosien saatossa. Ottelu alkaa 22:00 ja se on totuttuun LECin runkosarjan tyyliin paras yhdestä (BO1).

Molemmat joukkueet kärsivät perjantaina tappiot, kun G2 hävisi SK:lle ja Fnatic Roguelle. G2:n oli pelissä mukana ensimmäiset 20 minuuttia, kun joukkueet olivat lähes tasatilanteessa farmin suhteenn, mutta tämän jälkeen joukkue lahjoitti neljä tappoa sekä baronin vastustajalleen, joka kiitti ja kasvatti kultajohdon sellaiseksi, että G2:n drafti ei voinut enää haastaa 5v5-tilanteiden voitosta. G2:n drafti oli vähintään mielenkiintoinen, kun solo-laneilla nähtiin Akali ja Kassadin. Caps joutuikin vaikeaan tilanteeseen, kun Trick ja ZaZee pitivät huolen, että hän ei saanut tarvittavaa tilaa tai aikaa farmata, jotta Kassadin olisi päässyt kunnolla käyntiin.

TALLETA 20€ - SAAT 250 ILMAISKIERROSTA!

Uudet Uhmapelaajat pääsevät aloittamaan slottien rullaamisen 250 Reactoonz ilmaiskierroksella – talleta vain 20€ ja laita rulla kuumaksi🤘

PELAA TÄSTÄ

Fnatic vaihtoi pois Sorakasta omassa pelissään, mutta jatkoi edelleen support-corejen draftaamista, kun Nemesis pelasi Karmaa ja joukkueen toiveet voitosta olivat Selfmaden ja Rekklessin varassa. Joukkue teki kuitenkin ratkaisevia virheitä tasaista tahtia, joista Rogue rankaisi todella kovalla prosentilla ja jäätyään jälkeen alkupelissä, joukkuella ei ollut enää kääntöpaikkoja Roguen mid-gamessa vahvaa draftia vastaan. Fnatic on ollut varsin kokeilumielinen drafteissaan kesäkauden alussa, mutta joukkue on kenties yliarvoinut oman tasonsa koittaessaan harvinaisia ja vaikeammin toteutettavia drafteja.

Molempien motivaatio on tapissaan illan kohtaamisessa, kun molempien joukkueiden pelaajat ovat jo viimeiset kolme splittiä odottaneet eniten toistensa kohtaamista, kun ”kaksi suurta” pääsevät ratkomaan paremmuuttaan. G2 on ollut kohtaamisissa historian saatossa niskan päällä, kun joukkue on yleensä dominoinut karttaa pl. bot-lane, jossa Fnaticin tähtipelaaja Rekkless pitää vastustajansa aisoissa. G2:n luotetaan myös pelivalinnassa, kun lapulle otetaan joukkueen tappojen tasoitusta. Huolimatta kolmesta tappiosta tässä vaiheessa kautta, on G2 silti paperilla vahvempi joukkue sarjan kahdesta suosikista, varsinkin molempien jättäessä kokeilevat draftit neljännelle viikolle, kun molemmat janoavat voittoa illan päätteeksi.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta