la 18.02. klo 17:20

LuleÄ - Tappara

star-iconstar-iconstar-iconhalf-star-iconstar-iconstar-icon

Voitto Suomeen! Tapparan fanit tekevÀt DelfinenistÀ kotiareenansa!

CHL:n finaali pelataan CHL-sÀÀntöjen mukaisesti Luulajan DelfinenissĂ€, vaikka Tampereen areenalle olisi mahtunut yli tuplaten porukkaa. Organisaatio ryssi lipunmyynnin, ja vahingossa Tapparan faneille myytiin lippuja Luulajan fanikatsomoon – myöhemmin liput peruttiin turvallisuusriskin vuoksi, ja uusien lippujen saaminen oli kovan vÀÀnnön takana. JÀÀkiekon mestarien liigalla on vielĂ€ matkaa suureksi turnaukseksi, vaikka ainakin Tampereella lauantain ottelu on herĂ€ttĂ€nyt kovaa finaalikiimaa.

LuleĂ„ selvisi finaaliin tiukan rankkarikisan jĂ€lkeen – Frölunda tippui leikistĂ€ ÀÀrimmĂ€isen niukasti. Kotimaan sarjassa LuleĂ„ ei ole vakuuttanut sitten yhtÀÀn: kauden alku oli ÀÀrimmĂ€isen huono, ja vaikka viime aikoina on tullut parannusta, on joukkue sarjassa vasta kymmenentenĂ€. Viime kauden jĂ€lkeen laukkunsa pakanneet Linus Omark sekĂ€ Pontus Andreasson jĂ€ttivĂ€t aukon, jota ei ole onnistuttu paikkaamaan.

TALLETA 20€ - SAAT 500 ILMAISKIERROSTA!

TurboVegas tarjoilee Uhmapelaajille 20€ talletuksella 500 ilmaiskierrosta Big Bass Bonanza -kolikkopeliinđŸ€˜

PELAA TÄSTÄ

Torstaina LuleĂ„ kĂ€rsi kotona tappion keskikastin Leksandille lukemin 3-4. HĂ€rmĂ€lĂ€isittĂ€in mielenkiintoisin on suomalaisketju Tomi Sallinen – Juhani TyrvĂ€inen – Leo Komarov, joka on ollut liekeissĂ€ vain ajoittain. Kaikkiaan LuleĂ„ssa on pelaa kuusi suomalaista – Luulajassa on luotettu suomalaiseen kiekkotaitoon ja osaamiseen jo kymmeniĂ€ vuosia. Perinteisesti kovaa kotietua tulee tasoittamaan jopa 1000 ÀÀnekĂ€stĂ€ Tappara-fania.

Tappara on hallitseva Suomen mestari ja tÀllÀkin kaudella se tulee olemaan Liigassa todella kova luu. Joukkueella on esimerkiksi Jori LehterÀn, Veli-Matti Savinaisen, Valtteri KemilÀisen ja Anton Levtchin tÀhdittÀmÀ kivikova hyökkÀys. Myös alakerta on aivan mukiinmenevÀ, ja Christian Heljangosta on kasvanut voittava maalivahti. Torstaina Tapparalla oli voitollinen kenraaliharjoitus Lukkoa vastaan. Ottelun teki erikoiseksi Lukossa riehunut kulkutauti, jonka myötÀ lopullista kokoonpanoa arvottiin pitkin pÀivÀÀ. Loppujen lopuksi Tappara vei sangen tasaisen matsin niukasti.

Tappara on arvioitava tĂ€llĂ€ hetkellĂ€ joukkueista vahvemmaksi, ja vaikka ottelu pelataan kaukana pohjoisessa, tulee kannatus olemaan raivokasta – Tapparan kannattajia on parhaillaan matkalla Luulajaan, jossa mayhem tulee olemaan kova koko viikonlopun. Luulajan suosikkiasema on kyseenalainen ja Tapparalle saatava kerroin antelias. NiinpĂ€ se kelpaa peleihin kirkuen. TĂ€mĂ€ matsi kannattaa varmasti katsoa, vaikkei rinnassa sykkisikÀÀn kirves-sydĂ€n.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta