ti 27.10. klo 22:00

Liverpool - Midtyjylland

star-iconstar-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Liverpool isännöi valtavana suosikkina Midtyjyllandia – nähdäänkö ottelussa runsaasti maaleja?

Mestarien liiga palaa ensimmäistä kertaa tällä kaudella Anfieldin kirkkaiden valojen alle, kun Liverpool isännöi Midtjyllandia. Lähtökohdat otteluun ovat mielenkiintoiset, vaikka voittajasta ei liene epäselvyyttä.

Liverpool palasi voittojen kantaan Sheffield Unitedia vastaan sarjassa ja loukkaantumisten takia pelasi Liverpool pitkästä aikaa 4-2-3-1-muodossa, mikä lienee myös todennäköisin vaihtoehto Midtyjylland otteluun. Naby Keita, Thiago ja Joel Matip ovat sivussa vielä tästä ottelusta Jürgen Kloppin mukaan. Muita poissaoloja ovat Virgil van Dijk, Konstantinos Tsimikas ja Alex Oxlade-Chamberlain. Tämä tarkoittaa, että toppariparina nähdään Joe Gomez sekä Fabinho. Keskikentällä taas Jordan Henderson ja Gerginio Wijnaldum. Kysymys kuuluu avaako James Milner tai Curtis Jones, vai luottaako Klopp jälleen 4-2-3-1-muotoon?

Midtjyllandilla on sen sijan sivussa toppari Kristian Dirks Riis ja brasilialainen hyökkääjä Junior Brumado on epävarma. Joukkueen ykkösmaalivahti Jesper Hansen joutui sivuun tunnin pelin jälkeen Brondbyta vastaan ja hän on myöhäisen arvion edessä. Hansen kuitenkin matkusti ja harjoittelee joukkueen kanssa.

Päävalmentaja Brian Priske tiivisti sen hyvin, että joukkueen on pysyttävä rauhallisena ja itsevarmana paineen alla. Tiiviys alaspäin ja muiden auttaminen on avainasemassa. Tämä ei tietenkään missään nimessä ole helppo tehtävä Anfieldilla. Atalanta oli selkeästi paraempi ensimmäisessä ottelussa, mutta todellisuudessa olisi Atalanta ”ansainnut” maaliodottaman valossa hieman alle kolme maalia. Paremmasta joukkueesta ei kuitenkaan ollut epäselvää, mutta ottelu toimi hyvänä ensikosketuksena maailmanluokan prässiin ja paineeseen. Liverpool tuo myös samat elementit loukkaantumisista huolimatta pöytään.

Pelivalinta otteluun on kuitenkin alle 4 maalia (tasan neljästä panos takaisin). Vaikka Liverpoolin hyökkäys on tappava ja joukkue on kotonaan maailman vaarallisimpia joukkueita, niin puuttuu joukkueesta paras luova terä ja ”koheesio”. Puolustuslinja on hieman repaleinen, joten ei ole poissuljettua, että Midtyjylland tekisi maalin. Mutta. Ei lasketa kuitenkaan liikaa sen varaan varsinkin, kun Alisson on takaisin tolppien välissä. 2-0 tai 3-0 vaikuttaa lähtökohtaisesti todennäköisimmältä skenaariolta.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta