Fnaticin karttavalikoima täydellinen mousesports-otteluun
ESL Pro Leaguen C-lohko jatkuu maanantaina lohkon neljännellä ottelukierroksella. Ennen neljännen kierroksen alkua peräti neljä joukkuetta lohkossa on sijoittunut 2-1 -tuloksella, joka tarkoittaa sitä, että kaikki kortit on vielä pelaamatta, kun jäljellä on enään kaksi ottelukierrosta. Esimerkiksi molemmat Fnatic sekä mousesports ovat 2-1 -tuloksella mukana, joka tuo erittäin suuren panoksen joukkueiden väliseen otteluun maanantaina.
Fnatic ja Mousesports saavat kunnian startata päivän ottelut klo: 14:30 alkaen, kun joukkueet kohtaavat paras kolmesta -formaatilla pelattavassa ottelussa. Fnatic on kertoimien valossa pienoinen altavastaaja, vaikka joukkue on näyttänyt selvästi kilpailullisemmalta, kuin vaikeroiva mousesports.
Fnaticin karttavalikoima näyttää loistavalta. Joukkueen CT-puoli Overpassissa on erinomainen. Vaikka Fnatic on aloittanut kyseisessä kartassa aina hitaasti terroristipuolella, on joukkue tehnyt sen perään uskomattomia comebackeja voittaen lähes kaikki CT-puolen kierrokset.
Tämän lisäksi joukkue on näyttänyt osaamista myös Miragessa ja Nukessa, joka on etenkin mousesports-ottelua silmällä pitäen erinomainen tilasto. Ottaen huomioon, että mousesports ei ole viimeisen kolmen kuukauden sisällä voittanut otteluakaan Overpassissa eikä Vertigossa, kallistuu karttavalikoima selvästi ruotsalais-brittiläis-joukkueen puolelle.
Fnatic tulee poistamaan Ancientin sekä Infernon, sillä mouz tuskin jättää Vertigoa kolmanneksi kartaksi. Tällöin ottelussa pelattaisiin mitä todennäköisimmin juurikin Overpass, Nuke ja Mirage.
10-5 vs. NAVI (2-3 in OT) - 19-22 loss
10-1 vs. BIG - 16-10 win
13-2 vs. FaZe - 16-14 win
35-11 in total (76%)