Na’Vi ja FaZe taistelevat keskenään lohkovoitosta – FaZe ei välttämättä jatkossa
ESL Pro Leaguen C-lohko jatkuu tiistaina lohkon viimeisen kierroksen otteluilla. FaZe ja Natus Vincere taistelevat keskenään lohkon kärkipaikasta, kun vielä neljällä joukkueella Na’Vi:n lisäksi on mahdollisuudet päästä jatkoon kerrassaan eriskummalliseksi menneestä lohkosta. Ainoastaan venäläisjoukkue Na’Vi on turvannut paikkansa pudotuspeleistä ja ainoastaan Evil Geniuses on ulkona kyseisitä karkeloista.
Na’Vi ja FaZe kohtaavat klo: 21:00 alkavassa ottelussa, joka pelataan paras kolmesta -formaatilla. Na’Vi on sataprosenttisesti jatkossa, kun FaZe puolestaan HLTV:n journalisti Milan ”Striker” Švejdan mukaan on 74% mahdollisuudella jatkopeleissä.
Na’Vi on suuri ennakkosuosikki joukkueiden välisessä kohtaamisessa. Joukkue on yhtä ohipeliä lukuun ottamatta ollut selvästi lohkon kuningas voittaen kaikki paitsi BIG:n lukemin 2-0. Na’Vi tulee hyvin todennäköisesti jatkamaan heikosti online-ympäristössä pelaavaa FaZea vastaan samaa rataa, sillä joukkueen karttavalikoima sopii otteluun loistavasti.
FaZe:lla ei ole ainuttakaan karttaa, missä joukkue voisi haastaa Na’Vi:n ennakkoasetelmien perusteella. Joukkue on Na’Via heikompi jokaisessa kartassa, joka vähentää yllätysvoiton mahdollisuutta selvästi. Na’Vi turvaa voitolla lohkovoiton, jolloin FaZe:n pitää toivoa BIG:n ja/tai EG:n voittoa viimeisistä otteluistaan jatkoon pääsemiseksi.
playoffs today:
NAVI - 100%
FaZe - 74% (FaZe win or BIG win or EG win)
mousesports - 56% (mouz win)
fnatic - 47% (fnatic win + NAVI win)
BIG - 23% (BIG win + (FaZe win or EG win))
EG - 0%