ke 23.06. klo 22:00

Portugali - Ranska

star-iconstar-iconhalf-star-iconstar-iconstar-iconstar-icon

Onko Fernando Santos tehnyt kotiläksynsä?

Viimeisiä viedään EM-kisojen lohkovaiheen osalta ja loppuun on säästetty vielä aikamoinen spektaakkeli – 2016 EM-finaalin uusinta Portugali – Ranska. Gallian Kukkojen tilanne sarjataulukossa on Unkari-tasapelistä huolimatta kelvollinen eikä jatkopaikan suhteen ole mitään hätää. Lohkovoitto saavutetaan illalla kolmella pisteellä.

Portugalin tilanne on astetta tukalampi, sillä suurimaalisella tappiolla tulisi todennäköisesti noutaja. Tiettyä varovaisuutta lusitaanien on siis noudatettava myös tappioasemassa. Saksa-ottelussa Portugalin taktiset eväät syötiin tylysti ja Fernando Santosin reaktioissa oli toivomisen varaa. Ranska sopii vastustajana kuitenkin Portugalille Saksaa paremmin ja Kylian Mbappén kaltaiset uhat on jo skoutattu.

COPA90

@Copa90
Five years ago, Portugal beat France, in France, to lift the Euro 2016 trophy.

It was a long time coming, after so much hard work and near misses.

Before the teams meet again, here's the story of how it happened.

Coming soon on Copa90 Stories Youtube.

📽️ @cmirandafilms


Ranskalta ainoastaan Ousmane Dembélé joutuu jättämään ottelun (itse asiassa loput ottelut) välistä. Jules Koundé pelaa huhujen mukaan oikeana pakkina ja Lucas Hernández toisella puolella. Corentin Tolissoa odotellaan myös mukaan avaukseen. Portugalin riveistä Nuno Mendes on varmasti out, mutta João Félix saattaa olla pelikuntoinen.

RouteOneFootball

@Route1futbol
France 🇫🇷 starting line-up vs Portugal. [TF1] #FRA #EURO2020


Ottelunkuva on ennakkoon defensiivinen, mutta kentällä on niin paljon laadukkaita hyökkäyspään pelaajia, ettei under näillä kertoimilla kiinnosta. Paras veto on Portugali +0,5 eli tasurillakin päästään rahoille. Odotan, että Santos on tällä kertaa tehnyt kotiläksynsä ja Diogo Jota – Cristiano Ronaldo -tandem toimii sen verran hyvin, että tappio vältetään.

. .

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta