Sproutista ei ole haastajaksi, kun bulgarialaisjoukkue SKADE porskuttaa
SKADE ja Sprout kohtaavat tiistaina ESEA Premier -liigan relegation turnauksen ylemmän bracketin finaalissa, jonka voittaja pelaa seuraavallakin kaudella ESEA Premier -sarjassa. SKADE on ollut erittäin kovassa vireessä viime aikoina, joka siivittää joukkueelle hurjan etulyöntiaseman. Saksalaisjoukkue Sprout on muutamista loistopeleistään huolimatta pelannut yleisellä tasolla hyvin heikosti ja Dust 2 näyttäisi olevan ainut kartta, missä joukkue on pystynyt suorittamaan hyvällä tasolla tasaisesti.
SKADE on erittäin kilpailukykyinen joukkue myös Dust 2:ssa, josta todisteena joukkueen viime aikaiset voitot mm. HAVU:sta, Entropiqistä ja Fiendistä. SKADE on yleensäkin loistanut juuri näissä ratkaisupeleissä, kun taas Sprout puolestaan ei ole pitkään aikaan näyttänyt mitään positiivista Dust 2:n ulkopuolella.
Viimeksi joukueiden kohdatessa SKADE oli myös Dustissa parempi lukemin 16-12, joka siivitti joukkueelle selvän voiton. Sproutilla ei ole ollut bulgarialaisjoukkueesta mitään otetta, jonka vuoksi huomattavasti paremmassa formissa niin karttavalikoiman, kuin rosterin merkeissä oleva SKADE lähtee otteluun suurena ennakkosuosikkina.
Vedonlyönnin näkökulmasta lähdetään jahtaamaan SKADE:n 2-0 -voittoa, joka näyttää hyvin todennäköiseltä ottaen huomioon Sproutin viime viikkojen ongelmat. Joukkueella ei ole yhtäkään karttaa, missä he olisivat ennakkoon selviä suosikkeja, jonka vuoksi SKADE:lle tarjottu loistokerroin kelpaa lapulle mainiosti.