Nemiga vahvasti kiinni jatkopaikassa
Lauantaina jatketaan jälleen Road to Rion turnauksia ympäri maailman, kun pelejä on tarjolla läpi päivän ja illan. Iltapäivästä vuorossa on jälleen CIS-region, kun toisensa yhdessä iltapäivän kolmesta ottelusta kohtaavat Unique ja Nemiga. Ottelu alkaa 16:00 ja se on totuttuun tyyliin paras kolmesta.
Uniquesta on muodostunut lohkon heittopussi, kun joukkue ei ole onnistunut voittamaan yhtään karttaa koko turnauksessa ja peräti 75 kierrosta miinuksella RD:ssä neljään otteluun. HLTV:n rankingissa sijalta 89 löytyvä joukkue on auttamatta väärässä turnauksessa tason puolesta ja joukkueelle voidaan pitää saavutuksena double digit lukemia yksittäisessä kartassa. Joukkueella on kehitettävää niin yksilö- kuin joukkuetasollakin, kun joukkueella on vaikeuksia voittaa edes enemmistö 5v4-tilanteistakin. Joukkueen tilastot ovat koko CIS-turnauksen heikoimmat kaikissa kategorioissa.
Vastustaja Nemiga on edelleen kiinni jatkopaikassa, kun 2-0 voitolla joukkue tarraa kiinni lohkon kolmanteen sijaan ja jatkopaikkaan. Joukkue haastoi edellisessä ottelussa lohkon kärkijoukkueen Spiritin tiukemalle voitosta kuin kukaan aiemmin, mutta tällä kertaa tyytyminen oli yhteen karttavoittoon. Joukkueen varsin nimetön osasto suorittaa tasaisesti ja tulivoimassa joukkue on pärjännyt kiitettävästi kaikkia lohkon vastustajia vastaan, kun Spiritiä vastaan ratkaiseva ero tuli joukkuepelaamisessa.
Karttojen osalta Nemiga poistaa Trainin ja Unique poistaa Vertigon sen ollessa yksi Nemigan eniten pelattuja karttoja. Tämä jättää auki Nemigalle Infernon ja Overpassin, joissa molemmissa valkovenäläinen organisaatio on selkeä ennakkosuosikki. Unique luottanee jälleen kerran Dust2:een, mutta myös tässä Nemiga lähtee ennakkosuosikkina karttaan. Koska joukkueiden karttavalinnoilla ei ole suurta merkitystä ottelussa, otetaan lapulle ensimmäisen kartan tasoitusta Nemigalle, kun se pääsee aloittamaan paremmalla puolella vastustajan karttavalinnassa, mikä edesauttaa tasoituksen osumista.