ke 17.02. klo 20:00

forZe - Apeks

star-iconstar-iconstar-iconhalf-star-iconstar-iconstar-icon

forZe huomattavasti vahvempi joukkue – Apeksin alkumetrit eivät vakuuta

Tällä hetkellä IEM Katowicen ohella pelataan myös ESEA Premier -liigaa, jota otellaan arki-iltoina klo: 20:00 alkaen. Ottelut pelataan paras kolmesta -formaatilla, joten loistavia pelikohteita löytyy varmasti. Yhtenä keskiviikko-illan otteluna pelataan venäläisjoukkue forZe:n ja ruotsalaiasjoukkue Apeksin välinen kamppailu. ForZe on suuri ennakkosuosikki illan otteluun, sillä Apeks oli vaikeuksissa jopa suomalaisjoukkue SJ:tä vastaan puhumattakaan HAVU:sta.

Apeks on aloittanut uudella kokoonpanolla todella kehnosti. Joukkue on pelannut neljä ottelua, joista ainut voitto on saatu suomalaisjoukkue SJ:tä vastaan. Siinäkin ottelussa SJ oli lähellä viedä ottelun toisen kartan Trainin jatkoajalle. Apeks on kärsinyt kolme häviötä Winstrikelle, SAW:lle ja HAVU:lle.

ForZe on äärimmäisen vahva joukkue, joka on pelannut viime aikoina loistavasti. ForZe on pystynyt haastamaan Jesse ”zehN” Linjalan edustaman FPX:n sekä voittanut monia alemman tason joukkueita. ForZe on kokenut nippu, kun taas Apeks on täysin uusi joukkue, joka ei todellakaan ole vakuuttanut alkumetreillään. Apeks ei pärjää forZelle tulivoimassa puhumattakaan pelin taktisesta puolesta.

ForZe hakee ottelusta ehdottomasti 2-0 -voittoa. Apeksilla ei lähtökohtaisesti ole joukkueen tulosten perusteella yhtään karttaa, missä joukkue olisi edes kilpailukykyinen. Apeks on nimittäin voittanut vain yhden kartan, jos SJ-peliä ei oteta laskuihin. SJ:tä on tällä hetkellä turha pitää minään mittapuuna, sillä joukkue on kasattu nuorista suomalaispelaajista, ja joukkueella on vielä todella paljon kehityttävää.

20 ilmaiskierrosta ilman talletusta