Tulos tai ulos
Alkuvuoden odotetuin turnaus CS:n puolella alkoi maanantaina 24.02. Kyseessä on jokavuotinen IEM Katowice, joka kuuluu vuoden suurimpien ja arvostetuimpien turnausten joukkoon. Katowice on oikea startti vuoden 2020 CS:lle, ja mikä olisikaan parempi paikka siihen, kuin 11 500 ihmistä sisään vetävä legendaarinen Spodek Arena. Turnaus kestää seitsemän päivää, sillä kaikki turnauksen ottelut pelataan paras kolmesta -formaatilla. Otteluita on kolmekymmentä ja palkintopotissa komeilee 500 000 dollaria.
Torstaina pelataan turnauksen viimeiset lohko-ottelut ennen pudotuspelejä. Moni joukkue on torstaina selkä seinää vasten, kuten esimerkiksi Mousesports ja MAD Lions. Kyseiset joukkueet pelaavat vastakkain päivän ensimmäisessä ottelussa klo: 13:00 alkaen ja ottelun voittaja etenee alemman bracketin finaaliin taistelemaan pudotuspelipaikasta. Häviäjä joutuu pakkaamaan kamansa ja lähtemään kotiin.
Kertoimien valossa Mousesports on selvä ennakkosuosikki otteluun, kuten kuuluukin olla. Mouz on maailman toiseksi paras joukkue, ja ennen IEM Katowicea heillä oli todella hyvä juoksu, jonka aikana he voittivat muun muassa EG:n kolmesti, G2:n, OG:n, Na’Vi:n, MAD Lionsin, Astraliksen ja Fnaticin. Mousesports on pikkuhiljaa kipuamassa lähelle Astraliksen ykköspaikkaa ja monen mielestä he ovatkin voittajasuosikki tähän turnaukseen.
MAD Lionsilla ei paperilla ole mahdollisuuksia ottelussa. He ovat suorittaneet hienosti ja yllättäneet monet, mutta Mousesportsille ei joukkue pärjää. MAD Lions otti Mousesportsilta noin kuukausi sitten selkään 2-1. MAD Lions vei Vertigon tiukasti nimiinsä, mutta muissa kartoissa joukkueella ei ollut mitään mahdollisuuksia. Samaa kaavaa noudatetaan torstain ottelussa, mutta Mousesportsin pelin sisäinen johtaja Finn ”karrigan” Andersen on varmasti valmistautunut Vertigoon tällä kertaa.